Ma hajnalban bejelentették a már sok pletykát megélt retró Olympus MILC-et, a félprofi kategóriás Olympus E-M5-öt, mely bevallatlanul ugyan, de elég nyilvánvalóan a korábbi E-szériát váltja. Ím’ a részletek.
Az Olympusnál nagyon tagadják, hogy lemondtak volna a hagyományos DSLR kategóriájukról, de egyértelmű, hogy a E-sorozatban se újítások, se komoly eladások nem tapasztalhatók mostanság. Nem úgy a tükörnélküli cserélhető objektíves gépek piacán, ahol az Olympus eddig is jelen volt a PEN sorzattal, és a mai nappal új alapkövet tett le a MILC-ek életútján. Ők az elsők, akik félprofi, sok esetben munkára is használható tükörnélküli gépet tettek le az asztalra, nem kevesebbet állítva ezzel, minthogy a MILC-eké a jövő a fotózásban. Valószínűleg nem tévednek sokat, ugyanis annak ellenére, hogy mifelénk még nem túl népszerűek ezek a gépek, Japánban már csak pár év, ha épp nem hónapok kérdése, és alávágnak a Nikonnak és a Canonak.
Az új retró Oly azért nem kispálya. Formatervét tekintve és tartalmilag sem. A E-M5 külsejét egy az egyben a korábbi, filmes OM szériától kölcsönözte, technológiáját tekintve pedig olyan funkciókkal rendelkezik, mint a beépített, nagyfelbontású elektronikus kereső (mely expozíciót segítő információkkal látja el a fotóst úgy mint kiégett vagy bebukott képrészek mutatása), illetve az 5 tengelyes, vázba épített képstabilizátor.
Akik eddig az objektívbe épített stabira esküdtek, és lenézték a vázba építettek, hát most vakarhatják a fejüket, ugyanis a vázba épített stabilizátor olyanra is képes, amit az obiba építettel nem lehet megvalósítani. Az 5 tengely ugyanis ami mentén stabilizál a gép: 1. gépdöntés előre-hátra, 2. függőleges tengelyen forgatás jobbra-balra, 3. vízszintes berázás, 4. függőleges berázás, 5. optikai tengely körüli forgatás.
Ódákat zengenek még a gép ultragyors autofókusz rendszeréről. Ugyan ez is csak kontraszt alapú AF, nem pedig fáziseltolás elvű, mint a DSLR-ekben van, de az Olympus elmondása szerint annyit sikerült csiszolni a technológián, hogy egyes DSLR-ek fókuszsebességét simán meghaladja az E-M5 autofókusza.
A géphez speciális markolatot is vásárolhatunk, mely két részből áll, az egyik a gyári markolat részt nagyobbítja, a második eleme pedig a klasszikus portrémarkolat rész.
A gép specifikációi a következőképpen néznek ki:
- 16 megapixeles új 4/3 LiveMOS szenzor (2x gyújtótáv szorzó, 4:3 képarány)
- Időjárásálló magnéziumötvözet váz
- ISO 200-25.600 érzékenység
- 60s-1/4000s záridő + B mód
- ±3FÉ expo korrekció
- 5-tengelyes képstabilizátor
- Gyors autofókusz 3D témakövetéssel
- 35 autofókusz pont, manuális fókuszálás esetén a LiveView automatikusan belenagyít a képbe
- TruePic VI processzor
- Mikro 4/3 bajonett, 4/3-os obik külön adapterrel csatlakoztathatók
- Sorozat: 9 kép/mp, folyamatos AF mellett 4,2 kép/mp
- 1,44 millió képpontos elektronikus kereső, 100% lefedettség, 0,92x nagyítás
- 3″-os, 610.000 képontos kihajtható, érintőképes OLED-LCD kijelző
- FullHD videó (MPEG-4 AVC/H.264, AVI, MOV)
- SD/SDHC/SDXC kártya foglalat
- TimeLapse videó rögzítés
- Tömeg: 425g (váz)
- Ezüst és fekete színekben kapható 2012 áprilistól
Az Olympus OM-D E-M5 váz induló ára várhatóan 325.000 Ft körül lesz itthon, a szintén új, 12-50m/f3.5-6.3 Zuiko kitobival pedig 380.000 Ft körül.