Futótűzként járta be a netet a Canon reklámvideója, ahol hat fotóst kérnek meg, hogy készítsen portrét ugyanarról az emberről, azzal a csavarral, hogy mindegyik fotósnak máshogy mutatták be a portréalanyt.
2,3 millió megtekintésnél jár már a videó a YouTube-on, ha még nem láttad, nézd meg:
A hat fotósnak életmentőként, önjelölt médiumként, ex-börtönlakóként, ex-alkoholistaként, halászként és milliomosként mutatták be Markot a portréalanyt, ennek megfelelően 6 teljesen különböző portrékép készült róla. Szerintem zseniális kampány, de lássuk mik voltak a jellemző reakciók, legalábbis a két véglet a néptől az istenadta néptől:
1. Brilliáns kampány, ebből is látszik hogy a fotós készíti a képet, nem a fényképezőgép. (ez volt a Canon reklám eredeti üzenete)
2. Hernádi Levente Indexes posztjából idézve: “a fotósok többsége olcsó sztereotípiáknak próbál megfelelni, ahelyett, hogy arra koncentrálnának, ami előttük van. Ez pedig végtelenül szomorú”. És hát Levente nincs egyedül ezzel a véleményével.
Idézet egy kommentből, ami a sztereotípiákat illeti:
- Fisherman: make him seem average and homey with a chair to give a country vibe. (Halász: mutasd átlagosnak és otthonosnak egy székben, adj neki falusi feelinget)
- Alcoholic: have him sit make it look like an AA meeting. (Alkesz: ültesd le, mintha anonim alkoholisták klubjában ülne)
- Millionaire: corporate headshot, because that’s so creative! (Milliomos: vállalati portré, mert az olyan kreatív)
- Convict: put him in the dark to signify his creepiness but include a splotch of light to show he may be turning his life around. (Elítélt: tedd sötétbe, hogy ijesztőnek hasson, de süssön rá egy kis fény, ami azt mutatja, hogy még fordíthat a sorsán)
- Life saver: make it look like a documentary show, rather than a portrait. (Életmentő: inkább tűnjön dokufilmnek mint portrénak)
- Psychic: include a chair for a ghost. (Médium: tegyél be egy széket a szellemnek is)
Azt kell mondjam, hogy a fenti állítások mindegyikében van igazság. Az biztos, hogy – ahogy Joey L. mondta – az a jó portréfotó, amelyik mesél az alanyról és a fotósról is. Egy portréfotósnak az a dolga, hogy olyan képet alkosson az alanyról, ami jellemző rá, ehhez pedig meg kell ismernie valamennyire a modelljét. Itt a videóban erre nem igazán volt lehetőség, elmondtak nekik egy sztorit előzetesen, majd belépett az ember és kezdeni kellett a fotózást. Eleve ha már valakiről egy harmadik fél elmond valamit, az befolyásolja a gondolatunkat, paradigmáinkat, ez pedig már egy kiindulási alap és nehéz kiverni a fejünkből. Erre tesz rá még egy lapáttal az, amit sokan nem (köztük Hernádi Levente sem) vettek figyelembe: Mark a videóban kőkeményen színészkedett és nem is akárhogy! Gyakorlatilag teljesen hihetően hozta az összes arcát, így bizony a fotósok “arra koncentráltak, ami előttük van”.
Lássuk csak… A milliomos arc nagy mellénnyel lépett be, rendkívül határozott testbeszéd, erős, magabiztos kézfogás, meg sem állt a fotós mellett, hanem egy tipikusan ál-barátkozós vállonveregetéssel ment is tovább a fotelhez (“nah, ne tököljünk, csináljuk!”). A fotós közölte, hogy jó lenne ha megismerné, mire Mark közölte, hogy 10 perced van öcsém. Tipikus elfoglalt üzletember. Mit tesz ilyenkor a fotós? Klasszikus corporate headshot. Mi mást tehetne? 10 perce van, nincs idő kreatívkodni, pláne hogy emberünk érezteti, hogy telibesz.rja a fotózást, csak szükséges nyűg számára. Akkor katt, aztán mehetsz a dolgodra cimbora.
Az alkoholista arc ásványvízzel a kezében (haha, zseniális húzás Canon!!!), zavartan jön be. Nem igazán találja a helyét se itt, se a világában. Tök jellemző! Ti nem hittétek volna el? Dehogynem! A fotós ezt mutatta be. Szerintem nem AA klub feeling a dobozon ülés, hanem egy minimalista beállítás. Hova ültetné le? A trónszerű zöld fotelbe? Az a milliomosnak meg a halásznak való. A magukkal elégedett embereknek. Nem oda, hanem egy dobozra. Puritán, tiszta, semmi flanc. Érezzük a párhuzamot? Tiszta fej, ásványvíz vs. letisztult doboz, nyitott testtartás. Tiszta vagyok, látjátok? Nincs rejtegetni valóm. Korrekt iparosmunka szerintem.
Ex-sittes: az az arc ahogy bejön! Le se veszi a szemét a fotósról, gyanakvó. Amikor meg akarják igazítani az ingjét ijedtében hátrahőköl. Ki ne nyalta volna be ez a színészi alakítást? Hát nem csoda, ha a fotós egy sötébe burkolózó, fényre kinéző alakot ábrázol?
Nem írom le az összeset, látjátok a saját szemetekkel a testbeszédet, az arckifejezéseket, amit a portréalany művel. Bárki bedőlne neki. Marknak Oscar jár az alakításért, a fotósoknak pedig “Láttam. 5-ös”. Hozták a kötelezőt, sőt a médium mellé széket tenni a szellemeknek egészen kreatív ötlet volt, szerintem kevés embernek jutott volna eszébe. Apropó, a fikázók közül hánynak jutott volna eszébe, hogy a sittest sötétbe burkolja, a halászt otthonosan ábrázolja, az alkoholistának pedig kitárulkozó testtartást adjon? Hány fotósunk ültette volna le inkább egy székre az alanyt, betett volna egy softboxot és rábízta volna a sorsra (az alanyra) a többit? Szerintem 100-ból 90.
Még egy mondat… “Hozták a kötelezőt”. Egy ismerősöm írta erről: “valóban túl gyakran megkövült sztereotípiákban gondolkodunk, ez mindig kéznél van és el is várják…” Kéznél van és el is várják. Bejön egy alany, előtte két szót mondanak róla, majd gyorsan csinálni kell egy fotót. Mit alkalmaz a fotós ilyen turbó-portrénál? Ami kéznél van. Nyilván. Rutin. Pláne ha még el is várják az eredményt. Nem agysebészet ez, a kőművesnél is elvárják, hogy egyenes legyen a fal. A fotózás művészibb tevékenység a kőműveskedésnél, tágabbak a határok, nagyobb az egyéni, művészi szabadság, de azt azért csak elvárják, hogy az alkoholista alkoholistának nézzen ki, a sittes meg sittesnek. Persze ha úgy alakul, hogy megjelenik az ember és nem úgy viselkedik, ahogy leírták, akkor Hernádinak és a hozzá hasonló véleményűeknek igazuk lenne, nem kell ráerőltetni a sztereotípiát, hanem azzal kell foglalkozni, ami előttük van. De jelen esetben nem ez a helyzet, hanem az, hogy előttük pontosan egy olyan ember állt, akit előtte felvázoltak.
Így vagy úgy, a Canonnak bejött a reklám, sokan megnézték és sokan beszélnek róla, tehát jöttek láttak győztek.