A Venus Optics által futtatott Laowa márkanév alatt indítanak ultra-nagylátószögű rektilineáris objektívet, és hozzá tartozó adaptert, mellyel shiftelhetjük a 12 millis üveget. Röviden? Szuper az egész!
A tél folyamán már beharangozták a Laowa Zero-D 12mm f/2.8 objektívet, mely egy fullframe gépekre szánt rektilináris nagylátó (magyarán nem halszem). Már önmagában a 12mm-es gyújtótávolság is elképesztő, de méginkább az, ha elhisszük a gyártónak a Zero-D jelzőt, amit azt jelzi, hogy ez az objektív torzításmentes. Íme egy kis ízelítő:
Az optikát július 30-án jelentik be a Kickstarteren, 950 dollár lesz az ára, de az early-birdök kedvezményt kapnak. Ez a világ első 12mm-es f/2.8-as rektilineáris objektíve, ráadásul még a mérete sem nagy.
Hovatovább a gyártó kínálni fog kifejezetten ehhez az optikához szánt shift-adaptert is. Egyelőre csajnos csak Sony FE gépekhez. Az adapter annyit tesz, hogy a 12/2.8-as obiból 17mm f/4-est csinál és +/-10mm shiftelést (eltolást vagyis perspektívakorrekciót) tesz lehetővé.
Autofókusz ugyan nincs az objektívben, de 12mm-es gyújtótávnál ennek már nincs is akkora jelentősége. A DOF kalkulátor szerint (meg saját tapasztalat szerint) a fókuszra szinte csak 1 méteren belül kell figyelni egy ilyen objektívnél. 1m-es tárgytávolságnál a mélységélesség eleje kb 60centin van, a vége 2.4 méteren, 1,5méteres tárgytávolságnál 80centitől 12 méterig tart a DOF, 2 méteres tárgytávolságnál meg kb 1 métertől a végtelenig. Ergo ha bármit fotózunk 2 méteren vagy azon túl ezzel az obival, akkor elég csak körülbelülre beállítani a fókuszgyűrűt és lőhetünk. Ja és mindezt nyitott rekeszen értem, márpedig ilyen obit ritkán használunk nyitott rekeszen napvilágnál ugyanis a 12mm annyi fényt gyűjt be, hogy kénytelenek leszünk lerekeszelni, legalább f/5.6 körülire. Így viszont még kevésbé kell az élességgel foglalkozni, 1m-es tárgytávnál ugyanis az élesség fél métertől a végtelenig tart.
Itt látható, hogy mennyire pici ez az optika például a Canon hasonló gyújtótávú nagylátójához képest:
A Venus Optics egyébként eddig is különleges obikat tett le az asztalra. Egy – natív – 15mm-es shift-macro obit már korábban bemutattak (igen 15mm-es ultranagylátószögű, rektilineáris makró obi, amit shiftelni is lehet), továbbá egy 60mm-es ultra-makrót is, ami nem 1:1-es, hanem 2:1-es nagyítást tesz lehetővé, magyarán kétszer akkora nagyítást tud, mint egy normál makró optika.
Kéne?