Hétfőn, vagyis szeptember 19-én a Photokinán 17:00-kor tart a Fujifilm sajtótájékoztatót, melyen minden jel szerint bemutatják az első digitális középformátumú gépüket.
Hogy ez mennyire biztos, azt jól mutatja, hogy a pletykaoldalak, élükön a Fujirumors.com már jóideje erről beszél, és megbízható forrásra hivatkozva állítja. Nekem is van ismerősöm, aki hivatalos Fujifilm-dealer boltban dolgozik külföldön és ő is már idén januárban megerősítette, hogy a Fuji középformátumra készül. Azt is elmondták már, hogy ezért ne lett az X-rendszerből fullframe, mert új gépet, új obikat kellene építeni hozzá, és ha már nekiesnek, akkor nem a többversenyzős fullframe piacot célozzák meg, hanem a könnyebben bevehető középformátum piacot.
Egyelőre a következőket tudjuk a Fujiról, de a hétvégén még több infó kiderülhet, ekkor ez a cikk fog frissülni.
- nagy valószínűséggel mirrorless gép lesz, mint a Hasselblad X1D
- DSLR formájú lesz, mint rangefinder
- X-T2 által inspirált design
- Időjárásálló kivitelt kap
- EVF lesz benne (mivel mirrorless)
- a fentiek ellenére cserélhető keresővel érkezik (derékmagasságú, vagyis felülről betekintős, és szemmagasságú vagyis “belekukucskálós” keresők)
- 50MP CMOS szenzor
- nem X-Trans szenzor lesz benne, hanem Bayer mintás
- első körben három objektívvel érkezik, egy alapzoom (ekv. 20-60mm körül), egy normál fix (ekv. 50mm) és egy 100-120mm körüli fix makró (szintén FF ekv.)
- Az optika szériát XG-nek fogják hívni
- a normál obival kitben annyiba fog kerülni, mint a Hasselblad X1D-50c váz önmagában (vagyis 9000 dollár, 2,5mio Ft nettó)
- Most bemutatják, de csak 2017-ben lesz kapható
Egyelőre ennyi. A jó hír az az, hogy ha valaki budget-ben akarja megúszni a dolgot (legalábbis a kezdetekkor), akkor – mirrorless gép lévén – használhat hozzá adapterrel majd szinte bármilyen régebbi középformátumú optikát, még a Fujinak is van sajátja. Nyilván ez csak azoknál jöhet szóba, akik statikus témákat fotóznak. Ismerve a középformátumú gépek autofókusz képességeit, nem lesznek sokkal hátrányosabb helyzetben, mint az AF-használók. Persze a mai modern obik pengébbek a legtöbb réginél, a penge régiek meg semmivel sem olcsóbbak szinte a mai újaknál, de bizonyára aki akar, talál majd arany középutat addig, amíg össze nem gyűjti a pénzt egy jobbra.