Tripla kamerabejelentést hozott a Fuji. A Photokinán megszellőztetett Fujifilm GFX és három G-objektíve végre debütált, rendelhető, februártól kezdik kiszállítani őket. Megjelent továbbá az X100-as kompakt széria legújabb tagja az X100F, és a pici, de profi X-T10 kamera is utódott kapott.
Fujifilm GFX 50s
A Fujifilm GFX-ről már lényegében minden kiszivárgott akarva vagy akaratlanul. A Photokinát követően hatalmas érdeklődés övezte a gépet, a Fuji képviselők rengeteg interjút adtak, melynek köszönhetően elég sokmindent megtudtunk. Pár nappal ezelőtt a hivatalos árak is napvilágra kerültek így a mostani bejelentés már nem sok újdonságot hozott. Az 51 megapixeles középformátumú mirrorless gép 6500 dolláron nyit az USA-ban, február végétől lesz kapható. 44×33-as szenzora 1.7x nagyobb a fullframe szenzoroknál, így a G-objektíveknek “negatív” crop-szorzója, van: 0,79-cel kell szorozni a gyújtótávjukat, hogy megkapjuk a Leica 35mm formátumú fullframe ekvivalens látószögüket. Emiatt a 63mm-es Fujinon G obi felel meg egy fullframe DSLR 50mm-ének. A fullframe kifejezésről lassan elkezdhetünk leszokni, már ami a 35mm-es formátumú DSLR-eket és milceket illeti. A fullframe jelentése teljes képkocka, ám ilyen létezik a középformátumban is. A most bemutatott Fuji GFX ugyanis nem fullframe középformátum. Ha analógiát kellene mondani, akkor a Fuji GFX a digitális középformátum “APS-Cje”. Míg a DSLR/MILC-ek világában a 4/3-os, az APS-C és az APS-H szenzorok a croppos (DX) szenzorok, és a 24x36mm-es (FX) a fullframe (másnéven “kisfilmes”) lapkák, addig a digitális középformátum világában a 44x33mm-es szenzorok a cropposak, és az 53.7 x 40.4 mm-es szenzorok a fullframe-ek. A croppos középformátum crop faktora egyébként 1.3x-os a fullframe középformátumhoz képest (úgy ahogy a 4/3 2x, az APS-C 1,5-1,6x-os, az APS-H 1,3x-os a fullframe kisformátumhoz képest).
Helyesen tehát létezik kisfilmes/kisformátumú/35mm-es/Leica formátumú croppos és fullframe szenzor, és létezik középformátú croppos és fullframe szenzor. Hogy ez a nómenklatúra mennyire fog elterjedni, az kérdéses, ugyanis a fullframe kifejezés nagyon ráégett a 35mm-es formátumra.
Egyébként nem a Fujifilm GFX az egyetlen croppos KF gép, ugyanilyen a Pentax 645Z, a Hasselblad X1D, a H6- (és H5-)50c, illetve a Phase One és a Leaf 50 megapixeles lapkái is. Ezek mind Sony fejlesztések.
A Fuji középformátum felé kacsintgatók legfőbb kérdései közül úgy tűnik mindenre kaptunk választ a bejelentéssel. Az egyik az, hogy mi a helyzet a központi záras objektívekkel? A géppel egyidejűleg megvásárolható lesz a gyári Hasselblad H adapter. Ezzel Hasselblad HC objektíveket fogunk tudni felcsavarni a Fujira, melyket használhatunk akár központi zárral is, beugrik a rekesz, és kommunikál a gép az objektívvel, lessz lencsekorrekció és 1/800s-os vakuszinkron, autófókusz viszont nem lesz az idegen obikkal, csak manuális (a mirrorless gépekben viszont elég jó fókuszálást segítő trükkök vannak). További adapterek is várhatók lesznek a géphez, de jó eséllyel nem a gyártótól, hanem 3rd party cégektől. A gép normál vakuszinkrona egyébként gyengusz 1/125s. Ha ezt túl akarjuk lépni a saját obijaival, HS vagy HSS vakura és kioldóra lesz szükség.
A mennyit bír az akksija kérdésre is megadja a választ a gyártó. Alap akkuval 400 kép a hivatalos adat, portrémarkolattal és dupla akksival ez kb 800 kép (hétköznapi használatnál ez valszeg jóval több).
Nagy kérdés volt még, hogy 14 vagy 16bit RAW fájlt készít-e a gép? Erre nincs adat a sajtóanyagban, de a DRPreview adatlapján és a Fujifilm hivatalos weboldalán található adatlapon is 14-bit RAF fájt említenek. Tekintve hogy a Hasselblad lapkákat kivéve az összes croppos KF lakpa 14-bitet gyárt (és a Hassy is valszeg csak oversampling révén csinál 16bitet), így sajnos kijelenthetjük, hogy a Fuji középformátum is ugyanúgy 14bites, mint a top DSLR-ek. Persze a nagyobb szenzor, a nagyobb mikrolencsék és a jó objektívek miatt a képminősége várhatóan jobb lesz, mint a 40-50 megapixeles DSLR/MILC gépeké.
A Fujifilm GFX ISO értéke egyébként 102.400-ig tolható, mechnaikus zárral 1 órától 1/4000s-ig tudunk exponálni, elektronikus zárral 1/16000s-ig, de használhatunk elektronikus első redőnyt, mechanikai + elektronikus zárt, illetve elektronikus első redőnyt és elektronikus zárt. Az ezek közti különbség számomra egyelőre homály.
Ami az autofókuszt illeti a gépbe kontraszt alapú AF került (tesztek szerint olyan gyors mint az X-T1), és 117 AF választható AF pont, melyet ha akarunk leredukálhatunk. A sorozat 3fs max 13 RAW fájlig). Az LCD monitor 3.2 inches, 4:3 oldalarányú, kihajtható és érintőképes. Utóbbi azt jelenti hogy fotózás közben az AF-et tudjuk vezérelni vele (érintős AF, AF terület választás), visszajátszás módban pedig lapozni tudunk, zoomolni, pásztázni a képeken és a menüben. A filmszimulációs módok közül 15-öt találunk, a megszokott módokon túl benne van az újabb Classic Chrome, a még újabb Fekete-Fehér ACROS is, továbbá ellátták kétféle effekttel is, az egyik a Grain Effect, ami kétféle erősségel szemcsézettséget ad a JPEG képekhez, a másik a Color Chrome Effect, mely szintén két lépésben igyekszik megszabolázni a túlszaturált témák színeit (ezáltal texturáját és kontrasztját), mint például egy élénk színű virágszirom esetében.
A gépben dupla UHS-II SD-kártya foglalat található illetve WiFi, utóbbi sajnos csak N-es. GPS nincs a gépben, de a telefonos alkalmazással Wifin keresztül lehetőség van geotaggelni a fotókat. A gép csatlakozói az USB3.0 terminál, a HDMI out, a mikrofon és fülhallgató jack, a távkioldó jack, és a hálózati áramról működtetést lehetővé tevő 15 voltos DC IN csatlakozó, továbáb vakupapucs és PC vakuszinkron csatlakozó. A gép papír szerint -10 és +40 Celsius fok között működtethető és 10-80% páratartalomban. A bekapcsolási idő középformátum berkekben kiemelkedő 0.4 secundum.
Első körben a 63mm f/2.8-as alapobi jelenik meg a géphez, a 120mm f/4 OS makró obi, és a 32-64mm f/4 alap, de inkább nagylátó zoom. Ezeket követi még idén a 110mm f/2 portréiobi (87mm-esnek felel meg DSLR mércével), a 23mm f/4 nagylátó (18mm ekv.) és a 45mm f/2.8 riport obi (35mm ekv.).
Ahogy tudni lehetett, a gép lecsatolható EVF-fel rendelkezik, így ha az egyébként is nagyon kompakt váznál még kompaktabbat szeretnénk, egyszerűen csak lekapjuk róla az EVF-et. Tehetünk rá továbbá szögkeresős EVF adaptert is makrózáshoz. A Fuji nem viccel, a géphez lehet vásárolni kihuzatos kamerához való adaptert is, ld az alábbi képeken.
Fujifilm X100F
A következő masina a sorban a népszerű X100 sorozat legújabb tagja, mely az F jelölést kapta. Hogy miért? Mert “Fourth”, vagyis negyedik a sorban. Így már világos, hogy az X100T a Third, az X100S a Second volt. No de mi lesz a Fifth-szel és a Sixth-szel? Majd kiderül.
Az X100F elődjénél az alábbiakat tudja jobban:
- 24.3Mp X-Trans III APS-C szenzort kapott
- X-Processor Pro procit, mely ugyanaz mint az X-T2-ben és az X-Pro 2-ben
- 91 AF pontja van a korábbi 49 helyett
- …melyek között az új AF-joystickal váltogathatunk
- A kamera elején, tetején és hátulján is változások történtek (első vezérlőtárcsát kapott, az ISO megjelent beépült a záridő tárcsában, a hátulja pedig letisztultabb, elegánsabb lett)
- Gyorsabb AF
- A hibrid keresőben elérhető már a képnagyítás, amennyiben elektronikus távmérő üzemmódot használunk
- Megkapta továbbá az ACROS filmszimulációt és a kiterjesztett (+/-5FÉ) C üzemmódot az expokorrekció tárcsán.
- A géphez kapható széleslátószögű és tele előtétlencsék is frissültek a Mark II verzióra, melyek elektronikus kapcsolattal rendelkeznek, így a kamera érzékeli, ha feltesszük őket és automatikusan korrigálja a lencsetorzítást.
- A gép ára februártól 1300 dollár lesz, ez itthon 480.000 Ft körül várható
Fujifilm X-T20
Az aprócska, de profi mirrorless, az X-T2 kistestvére is frissült ma. A nagytesó sok funkcióját megkapta, úgymint 24MP-es X-Trans szenzor és a fejlett autofókusz rendszer. A gép 30fps frissítéssel tud 4K videót rögzíteni. Nem került bele viszont az X-T2 időjárásálló szigetelése, az AF pont joystick, az ISO tárcsa, a videós Log gamma és a portrémarkolat csatlakoztatás lehetősége, megkapta viszont az érintőkijelzőt.
A gép szintén februártól lesz elérhető 900 dollárért, ami kb 340.000 Ft lesz itthon.