Tele a sajtó egy új hírrel, miszerint a BBC Wildlife Photographer of the Year pályázat nyertesét kizárták és megfosztották első helyezésétől.
A rangos fotóverseny egyik kategóriáját Marcio Cabral nyerte egy brazil hangyászt ábrázoló, éjszakai képével. Most azonban a fotóst azzal vádolják, hogy a jelenet megrendezett, a hangyász kitömött volt, ugyanis valaki talált egy fotót, mely arról tanúskodik, hogy a díjnyertes fotónak helyszínt adó Emas Nemzeti Park bejáratánál egy ugyanilyen hangyász van kitömve ugyanilyen pózban.
A pályázat szervezői állítólagos szakértői csapatot kértek fel az elbírálásra, mely csapat többek közt két emlőskutatóból és egy preparátorból állt. Bekérték továbbá Cabraltól az eredeti nyersfájlokat is, a fotós együttműködő volt és beszolgáltatta a képeit. A gond csak az, hogy a képek közül csak az egyiken, a díjnyertes fotón van ott a hangyász, a többin nem látszik. A szakértők elemzése és a RAW fájlok megvizsgálása után a szervezők úgy döntöttek, hogy Cabral fotója hamisítvány, ezért kizárták a pályázatból és megfosztották első helyétől. Cabral a RAW fájlos sztorit azzal magyarázta, hogy a kamera 30 másodperces expóra volt állítva, így ami mozog az nem látszik a képen. A díjnyertes fotón vaku villant a hangyászra, ezért éles az állat a fotón. A villanásra viszont eliszkolt, ezért nem látszik a többi képen, ezért nincs olyan fotó, hogy érkezik vagy távozik.
Szerintem nem ugyanaz az állat van a két képen. Benyilaztam a különbségeket:
- A preparátum farkán a világos sáv fent végig húzódik, a lenti képen inkább csak a felső rész világosabb. Nem olyan egyértelműen elkülöníthető a csík.
- A preparátum faroktövénél van egy világos folt, a díjnyertes képen szereplő állatnál az egész háta világos, nem csak egy foltban.
- A preparátum hasánál van egy tenyérnyi folt, a díjnyertes képen ez jóval határozottabbnak tűnik.
- A fekete örv a preparátumon felfelé kanyarodik, a díjnyertes képen egyenes.
- Az örv alatti világos szőrszálak a preparátumon hosszabbak, leérnek az állat hasáig szinte, a díjnyertes fotón tök másmilyen.
- A preparátumon mellső lábán van egy fehér pamacs, ami befedi az ott található fekete csíkot, a díjnyertes fotón nincs ilyen pamacs és a fekete csík végigfut a lábán az állatnak.
- A preparátum feje máshogy áll, az orra inkább lefelé néz, míg a pályázati képen inkább előrefelé néz. Egy preparátumot nem lehet állítgatni, az egy merev test. Ez első kézből állíthatom, tekintve hogy tele vagyok vadászbarátokkal és egy preparátor is a jóbarátom gyerekkorom óta.
Nehezen tudom elképzelni, hogy egy nemzeti parkban egy fotós ellopja a bejáratnál kiállított preparátumot egy képre, állítgatja stb. Mivel a fotós bemutatta a RAW fotót, ezért Photoshop trükkel se lehet megvádolni. Cabral a hírek szerint szemtanúval is szolgált, aki látta hogy jelen volt a hangyász a fotónál.
A fentiekből kiindulva szerintem a fotó nem hamis, és hiba volt megfosztani Cabralt az első helytől. Érdemes ellátogatni a weboldalára, meglehetősen ügyes és tehetséges tájkép-fotósról van szó, úgy vélem egy ilyen szakembernek nincs szüksége trükközésre és a szakmai hitelének rongálására “szaros” 1250 fontért (kb 450ezer Ft).