A Fujifilm képviselői elmondták egy interjúban, hogyan látják a jövőt és a jövő GFX középformátumú mirrorlessét.
Jócskán át fog alakulni a fototechnika a jövőben. Arról eddig is sokan beszéltek már, hogy a DSLR-eket előbb-utóbb ki fogják váltani a mirrorless gépek. Arról viszont eddig kevesen szóltak, hogy a mozgó zárszerkezetet pedig az elektronikus zár fogja felváltani nemsokára. Elektronikus zárat eddig is láttunk, az újabb MILC-ekbe szinte mindbe beleteszik (értsd fotó üzemmódban, videóban eddig is volt, illetve a low-end kompakt gépek, okostelefon kamerák eddig is elektronikus zárral működtek), segítségével jellemzően akár 1/32.000s-os záridőt is el lehet érni, a hagyományos 1/8000s-hoz képest, ám az elektronikus zár ezeknél jellemzően az expozíciót csak indítja vagy épp csak leállítja, az expozíció “másik felét” a mechanikus redőnyzár végzi.
Nemrégiben azonban a CMOSIS nevű szenzorgyártó cég bemutatta az első 35mm fullframe CMOS szenzort, mely teljes egészében elektronikus zárral képes működni (és egyébként 48 megapixeles). Ez azt jelenti, hogy a pixelek be- és kikapcsolása illetve ezek kiolvasása végzi egy az egyben az expozíciót, mégpedig úgy, hogy ez az összes pixelnél egyszerre történik és nem soronként, mint az eddigi elektronikus záraknál. Az eljárást global shutternek nevezik, melynek azt hiszem egyelőre nincs is igazán magyar neve. Az itthoni szaksajtó elektronikus központi zárként, vagy globális zárként hivatkozik rá, én azt hiszem ez utóbbi lesz a köznyelvben meghonosuló neve. Egy biztos, hogy simán csak a központi zár kifejezés nem helytálló, hiszen az a leaf shutter, vagyis az objektívbe épített, blendéhez hasonló, lamellás zárszerkezet magyar neve. A CMOSIS elsősorban a videózást emelte ki, ahol egy global shutteres szenzor révén elbúcsúzhatunk végre a rolling shutter effekttől, vagyis a torzuló gyors mozgású képi elemektől.
Na a címben szereplő lényeg, hogy a Fuji képviselője egy interjúban azt nyilatkozta, hogy természetesen ismerik a global shutter fogalmát, és jóllehet egyelőre még nem áll rendelkezésükre ilyen szenzor, de látnak benne fantáziát. Szerintük meg fogja változtatni a fotográfiai ipart, mivel kiiktatja a jelenlegi zárak összes korlátját.
Gondoljunk csak bele, ha van globális zár, akkor okafogyottá válnak az olyan fogalmak, mint vakuszinkron idő, emiatt okafogyott lesz a méregdrága központi záras objektív is, sőt még a mechanika által korlátozott sorozatfotó teljesítmény is nagyot ugorhat, akár a már videzósából ismert 30fps tartományba is teljes felbontásban.
Aztán ha nincs mechanikus zár, el lehet hagyni egy csomó kütyüt a gépvázból, így az kisebb is lehet. Ezt szintén a Fujifilm managere nyilatkozta, aki arra utalt, hogy globális zárral a Fujifilm GFX majdani generációi akár még kisebbek is lehetnek.
A témától elvonatkoztatva, de a GFX-nél maradva, a fujirumors.com szerint a Fujifilm képviselője azt is nyilatkozta a rövid távú fejleményekkel kapcsolatban, hogy az idei fejlesztési bejelentésnek köszönhetően a Fuji már most tud tárgyalni külső gyártókkal, így az Adobe-val a GFX fájljainak támogatásáról, vagy adapter gyártókkal, hogy a GFX más márkák objektívjeit is fogadni tudja, akár központi zárasakat is.
Olyan pletyka is felmerült, hogy a Fujinál még mindig nem eldöntött tény a GFX 2017 tavaszi induló ára, de – állítólag – jelenleg a cégnél a gépváz + alapobjektív kit 8000 dolláros árra van belőve. Ha egy kicsit eljátszunk ezzel a számmal, akkor az jön ki belőle, hogy ez 2.240.000 Ft nettó, ami hozzáteszem pontosan megegyezik a Pentax 645Z + alapobi kit hazai kiskerárával. Ebből kiindulva, csak a váz 1.95 millió Ft nettó körül lenne, ez picit drágább csak, mint a Canon 1DX Mark II, de főleg a Nikon D5.