DSLR-ek között rekord pontszámot ért el a Nikon D850 a DxO Mark tesztlaborjában.
A teszt szerint a Nikon D850 az első DSLR ami megütötte a 100 pontos bűvös határt, nagy eltérések azonban nincsenek az elődmodellhez képest, papíron legalábbis.
A D850 értékei: színmélység 26.4 bit, dinamikatartomány 14.8FÉ, ISO teljesítmény 2660.
Íme az eredmények, összevetve az elődmodellel, illetve a konkurens Sony A7R II-vel, látható, hogy ISO teljesítményben a Sony diadalmaskodik komoly előnnyel, és itt még a D810 is lekörözi a D850-et, bár épp csak. Jóllehet egyik 36 megapixel a másik 46, viszont egyik sima CMOS szenzoros, a másik meg BSI…ahogy a Sony is BSI, ám az “csak” 42 megapixeles. Ez az eltérés fura azért picit, dehát ezt dobta a gép. Szó szerint.
A dinamikatartomány változatlan az elődmodellhez képest, de ezt csak az alap ISO értékre vonatkoztatva jelenthetjük ki, ISO 200-tól az új Nikon elég szépen lekörözi az elődjét, előnyét a Sonyval szemben is tartja kb ISO400-800-ig, 800 fölött veszi át a mirrorless a stafétát.
Színmélységben és ISO teljesítményben nincsenek nagy difik, egyedül a Sony villant nagyot a színeivel a magas ISO-s tartományban, ezt azért mindenképpen meg kell említeni.
Végezetül pedig itt az összehasonlítás a Canon 5D Mark IV-gyel, a teljesség kedvéért. Isoban valamivel jobb a Canon, minden másban azonban elég szépen elmarad sajnos.
Ne felejtsük azonban, hogy mindezek csak számok, bitek és fényértékek. A való életben történő használatot csak részben tükrözik. Nem mutatják az AF teljesítményt, a gyorsaságot, az ergonómiát, az akkuteljesítményt, a RAW fájlok méretét, a menürendszert, a testreszabhatóságot, a színhűséget, a kijelzőt, a keresőt, a gombokat stb stb stb. Ne csak a számadatok alapján válasszunk fényképezőgépet, hiszen ezeken kívül nagyon sok fontos tényező van még, ami játszik!
Ha mégis pálcát kellene törni e gépek felett, akkor elmondhatjuk, hogy az új gépek terén ár/érték arányban talán a Sony a befutó, hiszen eredményei hasonlók vagy jobbak, az autofókusza meglehetősen fejlett és picivel olcsóbb is, mint a konkurens Canon/Nikon modell. Jóllehet a Sonyból hamarosan jön az új verzió, ki tudja mennyiért. De azt se árt tudni, hogy amit nyerünk a vámon, bukjuk a réven, a Sony ugyanis egy DSLR-hez képest ergonómiában, akkuteljesítményben hátrányba kerül, a hozzá való objektívek pedig drágák és sokféle még hiányzik a lineupból. Emiatt a Sonyra váltás sok esetben drága és kompromiusszumos lehet (persze nem feltétlenül, nekem is van nem egy ismerősöm aki már váltott és nem bánta meg). Ha mégis úgy döntünk, hogy a Sony kilőve, csak a DSLR, akkor ma a piacon egyértelműen a Nikon D850 a legjobb választás.