Tegnap még pletyka volt, hogy hamarosan érkezik a Capture One 12, ma meg nagy meglepetésre itt is van. Úgy tűnik bevéshetjük a naptárba a november 29-30-a környékét, mint új Capture One megjelenési dátumot. Vannak is új fejlesztések, de talán a legfőbb az, hogy immáron bárki fejleszthet beépülő modult hozzá, ami nagy szó!
A Capture One 12 felhasználói felülete némileg áttervezésen esett át, mások lettek az ikonok, más a menürendszer, és a sliderek is új designt kaptak. Ezen kívül a korábbi lineáris szűrő mellé (Linear Gradient, melyet egyébkét újraterveztek) végre a Capture One is megkapta a Lightroomból már jól ismert körkörös szűrőt (Radial Gradient), továbbá a Luminosity maskot is, amivel fényesség alapján jelölhetünk ki képi elemeket, mondjuk az égboltot, vagy a nap által megsütött képi elemeket, amibe szeretnénk részleteket visszahozni.
Áttervezték a Keyboard Shortcut Managementet is, vagyis a billentyűparancsok beállításait, kereshetünk benne és könnyedén testreszabhatjuk. Modernizálódott a képi beállítások másolása is, picit okosabb lett a rendszer annyiban, hogy külön beállítás nélküli copy/apply esetén átviszi az összes módosított paramétert az új képre, kivéve a compozíciós beállításokat (úgymint crop, vagy orientáció) és a foltszerű hibajavításokat. Persze ha ezeket is szeretnénk átvinni, be tudjuk állítani.
Megjelentek a Fujifilm filmszimulációk is, de ami a legnagyobb hír, az az, hogy szabadon elérhető lett a Capture One SDK, népies nevén Software Development Kit, vagyis az a csomag, ami révén bárki fejleszthet plugint a Capture One-hoz. Ez a Lightroomnál kezdetek óta adott volt, a Phase One viszont ezidáig nem nagyon látta szívesen a 3rd party fejlesztőket. Ennek most vége, ezért olyan pluginok jelenhetnek meg a Capture One-hoz, mint például a jelenleg is már elérhető Helikon Focus plugin, ami lehetőséget biztosít a kameravezérlő szoftver és a Capture One közötti oda-vissza átjárásra. De hogy ne menjünk messzire, a Lightroomban ilyen plugin a MIDI2LR is, amivel ugye MIDI kontrollerrel van lehetőség vezérelni a Lightroomot. Jaj tehát a Tangentnek, ugyanis elméletileg mostantól bárki tervezhet olyan plugint, ami révén MIDI kontrollerrel lehet vezérelni a Capture One-t (eddig is lehetett de azt billentyűparancsok emulálásával ami kevésbé precíz és picit macerás). Ez azt is jelenti, hogy a Loupedeck előtt is szabaddá vált az út egy natív Capture One vezérlő kifejlesztéséhez!
UPDATE: ahogy kedves Olvasónk ‘Nem Tom’ (aki a Capture One egyik fejlesztője) jelezte a kommentek között, az SDK jelenleg még nem tartalmazza a csúszkák mozgatásához szükséges API-t. Értsd, nem lehet még MIDI-vezérlős plugint írni a szoftverhez. Elmondása alapján az SDK egy folyamatos projekt mostantól, tehát nincs kizárva, hogy a jövőben megnyílik a lehetőség erre is, de jelenleg csak import-export funkciókat támogat az SDK külső szoftverek és a Capture One között.