Még csak találgatások mennek, hogy mi lesz a piaccal 5 meg 10 év múlva, hogy mikor nyomja le a mirrorless a DSLR-t, az okostelefonok és az AI a fényképezőgépeket, hogy elveszíti-e a Canon a piacvezető szerepét, hogy tovább ível-e a Sony csillaga, vagy hogy mekkorát szól majd a Panasonic belépése a fullframe piacra. A Canon főnöke interjút adott nemrégiben, olvassunk kicsit a sorok között!
Fujio Mitari a Canon első számű embere interjút adott a Nikkei Newsnak, melyben az alábbiakat mondja el, a felsorolás forrása a canonrumors.com.
- A Canon szerint a fényképezőgépek piaca 50%-kal fog csökkenni az elkövetkező 2 évben, ami a Canont stratégiaváltásra készteti
- A Canon eladásai az elmúlt években évente 10%-kal csökkentek
- A cserélhető objektíves gépek piaca 10 millió db / év
- A mirrorless kamerák nem növelik a piac méretét, hanem a DSLR eladásokat cserélik, valószínűleg ezért várt ennyit a Canon és a Nikon, hogy belépjen a FF mirrorless piacra: pénzt fektetni abba, hogy felfald saját magad nem valami logikus lépés
- A Canon inkább az üzleti felhasználókra koncentrálna, mint a fogyasztói kereskedelemre
- A Canon elismeri az okostelefonok térhódítását a belépőszintű kamerák felett, de úgy gondolják hogy 5-6 millió közép- és prokategóriás kamerát még akkor is el fognak tudni adni, ha elérték a piac hanyatlásának alsó küszöbét
- A Canon jobban szeretne fókuszálni az ipari, megfigyelési/felderítői és orvosi képalkotási iparágra
A fenti leírás elég konkrét és beszédes. A Canon számokat tekintve már régen elérte az elérhető csúcsot, ráadásul jön a hanyatlás, nem is kicsi. Eddig azért nem öltek hatalmas pénzeket a fejlesztésbe, mert a saját DSLR eladásaikat minek cserélték volna mirrorless eladásokra? Üzletileg ez nem kifizetődő, csak akkor érné meg, ha a mirrorless piac nem a DSLR-eket cserélné, hanem exponenciálisan növekedne, és nem csak a fejlesztés költségeit hozná vissza, hanem extra profitot termelne. Most meg már azért nem ölnek extra pénzeket ebbe az üzletágba, mert nem tud tovább bővülni, mitöbb hanyatlik. Inkább oda koncentrálnak, ahol van bővülési lehetőség. Hiszen egy ilyen multinak mindig bővülnie kell. Ezt ugyan lassíthatja a vállalati filozófia, nyilván azért érzelmi döntés is az, hogy egy képalkotásról ismert Canon feladja-e a fényképezőgépekre koncentrálást…vagy továbbmegyek: egy Apple elengedje-e a Macintosh-t, ami a cég alapköve volt, manapság viszont kb aprópénzt termel, és pont ugyanúgy szidják a csalódott felhasználók, mint a fotósok a Canont. Ugyanaz zajlik mindkét cégnél, vegyük észre!
Ezzel szemben ott vannak a kis gyártók, Sony, Fujifilm, Panasonic, Olympus, Pentax, akik próbálnak minél nagyobb piacot szerezni, elcsábítani a vásárlókat a Nikontól, de legfőképpen a Canontól, hiszen utóbbi uralja a piac felét. Emiatt a kis gyártók ezerrel fejlesztenek, vödörrel öntik a pénzt az új technológiákba, folyamatosan happolják el az újabb és újabb vásárlókat, vagyis jóideig még tudnak bővülni, mert van hová.
Magyarán egy meglévő piac osztódik fel újra a gyártók között, ami ráadásul erősen csökkenő piac…legalábbis a Canon szerint, de hogy nem bővül, az szinte biztos. Ha ez a piac újrafelosztásra kerül, ha a legnagyobbak számára ez már annyira nem fontos, a kisebbek meg tepernek a minél nagyobb szeletért, akkor törvényszerű, hogy megváltoznak az erőviszonyok is idővel. Szerintem ennek az elejét, ha épp nem már a közepét tapasztaljuk egy ideje, kb amióta arról vitatkozunk fórumokon, baráti beszélgetésekben stb, hogy a Sony meg az Olympus milyen jó, a Canon meg hogy le van maradva.
Vegyük észre, hogy ez az egész csak közvetve van értünk, valójában – nyilvánvalóan – a pénzről szól. Ha a Canonnak nem éri meg ezzel foglalkozni, akkor le fognak maradni. Nem azért mert bénák. És bizony, ha így megy tovább, eljön az idő, hogy nem a Canon lesz az első számű szereplő a fotográfiai piacon, hanem valaki más. Lehet hogy a Nikon. Lehet hogy a Sony…vagy épp a szélárnyékból előzni próbáló Panasonic.
A fotográfia a Canonnak egy fejős tehén, amit próbál életben tartani, amíg az nem kerül túl sokba. Addig is próbál terjeszkedni más irányba, hogy ha a fotográfiát egyszer majd lassan el kell engednie, akkor ne fájjon már annyira.
A fenti az én elméletem, aztán nem biztos, hogy így is van. Ha van más elképzelésed, írd meg kommentben.