…legalábbis Japánban a mirrorless szegmensben. De nem piti a Sony-fölény, annyi szent.
Nem nagyon szoktam már ilyen eladási adatokról meg statisztikákról írni, mert azt látom, hogy mindenki úgy csűri-csavarja ezeket, ahogy neki tetszik. A statisztikák lebegtetése a legtöbb esetben fanboy dolog, és sokszor nincs megalapozott érvelés mögötte. Ilyen volt például pár napja/hete, amikor mindenhol azt írták, hogy a World Press Photo díjazottjai még mindig döntő többségben Canon és Nikon DSLR-eket használnak, és lám-lám a profik nem hiszik el a mirrorless-mesét. Azt persze már csak néhány oldalon bírták megemlíteni, hogy milyen hatalmas mintából dolgozik a felmérés, merthogy a WPP díjazottjai 24-en vannak. Komoly statisztika ugye? Azt is csak pár helyen említették meg, hogy a WPP díjazottjai a legtöbb esetben valamely ügynökség fotósai, ügynökségi/céges felszerelést használnak, szóval nem ők döntenek arról, hogy milyen géppel dolgoznak, hanem azt használják, ami van. Az ügynökségek meg kb. az utolsók lesznek a világon a mirrorlessre váltási folyamatban, hiszen az nekik komoly költség szinte bármiféle pénzügyi haszon nélkül. Ők majd akkor fognak váltani, ha muszáj lesz elengedni a DSLR-t ilyen-olyan okok miatt. A vázak még hagyján, mert azokat cserélgetik…náluk a hatalmas objektív park az, amit nem engednének el ha nem muszáj.
De a most napvilágra került statisztika azért igen érdekes, szóval mégis megemlíteném. Ezt nem igazán lehet csűrni-csavarni ízlés szerint. Ahogy nézem még a fanboy oldalaknak se sikerült, a Canon Watch is kábé csak annyit tudott hozzátenni, hogy “hát igen, de a profik azért még mindig Canont és Nikont használnak, mert a World Press díjazottjai ugyebár…” – khm…
A BCN jelentése szerint március-április hónapban Japánban (a kameravásárlás és a furcsa ízlések fellegvárában ugye) a Sony A7 III eladásai messze az első helyen vannak, olyannyira, hogy a Canon és a Nikon összesen nem adott el annyi EOS R-t, EOS RP-t és Z6-ot, mint amennyi A7 III-at a Sony. Érdemes még egy pillantást vetni a Canon RP eladási görbéjére is…aucs!…
Ilyenkor szokott jönni ugye az – legalábbis nálam -, hogy jó-jó de nézzük már meg, hogy melyik az új gép és melyik a régebbi, mert az is számít. Nyilván egy régebbi gépet már kevésbé visznek mint a cukrot, az új kamerát meg nyilván kapkodják a bemutatást követően. De ebben a statisztikában sajnos vagy nem sajnos, de ez a szempont sem játszik. A legrégebbi gép ezek közül a csúcstartó Sony A7 III, ami most egy éve hogy kapható. Az EOS RP a legfiatalabb, hiszen az elmúlt télen dobták piacra, míg a Canon EOS R és a Nikon Z6 tavaly ősz óta kapható. Szóval a Sony még úgy is viszi 2019 tavaszának eladási statisztikáit, hogy az ő gépük a legkorábbi….ja és azt is vegyük észre, hogy a még mindig polcon tartott, 2014-es(!!!) Sony A7 II is tartja a szintet a Nikon új masinájával, szinte még a Canonéval is. Pedig a Canonnak és Nikonnak sokkal-sokkal nagyobb vásárlói bázisa van még mindig.