Ahogy elindult a fullframe mirrorless kamera háború nyár végén, a gyártók sorra bizonygatják, hogy az ő kamerájuk formaterve, funkciói és specifikációi jobbak, mint másoké.
A Leica most épp a Sonyt ekézte “hivatalosan”. A cég egyik vezető beosztású emberének, Stephan Schulznak egy interjúban olyan dolog hagyta el a száját, amit sokan pusmogtak internetszerte jó ideje, de ez volt az első alkalom, hogy egy komoly cég, komoly vezetője is ki merte mondani.
Az úriember ugyanis az alábbiakat nyilatkozta:
Az L-bajonettet kellő átmérővel tervezték, hogy mindenféle fullframe autofókuszos objektívet ki tudjon szolgálni. (…) Ez a nagy különbség az L-mount és a Sony E-mount között. Ők a NEX szériával indítottak, ami APS formátum, és a Sony ekkor még nem gondolt arra, hogy fullframe kamerát is fognak majd készíteni. Emiatt most kihívásokkal küzdenek, hogy fullframe optikákkal tudjanak dolgozni. A Leica L-bajonett sokkal nagyobb, ezért nagyobb flexibilitást nyújt számunkra.
Érdekes a fenti állítás, de azért ne hagyjuk magunkat befolyásolni. Ha a számokba nem is megyünk bele, akkor is elegendő azt alapul venni, hogy jelenleg a Sony gyártja gyakorlatilag a legjobb mirroreless objektíveket, bajonett átmérő ide vagy oda. De ha mindenképpen a számokkal akarunk foglalkozni, akkor íme az össszehasonlítás:
Ebből tisztán látszik, hogy a Leicának csak a vezetősége nagyszájú – hogy humorizáljak kicsit -, ugyanis a kamerájuk “szájmérete” közelebb áll a Sonyhoz, mint a Canonhoz vagy a Nikonhoz. 46.1 vs. 48.8mm átmérőről beszélünk, míg a Canon és a Nikon fullframe mirrorless bajonettek 54 és 55mm-esek, tehát lényegesen nagyobbak. Ez utóbbi kamerák ellenben dedikált fullframe gépek, egyik cég sem mondott ezidáig olyat, hogy az R vagy a Z szériából készülne valaha APS-C változat. Ezzen szemben a Sonynál és a Leicánál is ugyanarra a bajonettre létezik fullframe és APS-C rendszer is, ami mellesleg nem rossz pont a kezdők és amatőrök szemében, amikor azt latolgatják, melyik rendszerbe lépjenek be, honnan lesz könnyebb az esetleges átállás fullframe-re a későbbiekben.