Az Apple ma bemutatta az új iPad Pro tabletet (illetve az új Mac minit és Macbook Airt), a bemutató keretében pedig demózták az iPadre szánt Photoshopot is. Megváltoznak vajon a szokásaink?
Az új iPad Pro elég komoly cucc lett: masszív hardver, új(?) design, eltűnt a home gomb, győzött USB-C a Lightninggal szemben stb.
De mivel ez nem egy Apple-blog, ezért magáról az eszközről ennyit, beszéljünk inkább a fenti képről: az Apple oldaláról szedett promoképen is látszik az, ami a bemutatón külön szekciót is kapott: teljes értékű Photoshop iPad-re. Az Adobe képviselője a színpadon előben demózta a “tablet-PS-t”, volt minden, kijelölés, maszkolás, rétegmódok, gesztusvezérlés, Apple Pencil különleges funkciói stb. A bemutató végén a hölgy azt is elárulta, hogy egy 3 gigabájtos, 12.000 x 12.000 pixel méretű illusztráción dolgozott élőben, amiben 157 layer van. Na ez a nem mindegy! Úgy tűnik, az erőforrás adott az iPad Proban, a kijelző se rossz, az eszközök adottak lesznek a jövőre érkező Photoshop for iPadben, és hát egy jó minőségű kijelzőn retusálni ceruzával az iszonyatosan kényelmes dolog lehet, emiatt felmerült bennem a kérdés, hogy vajon megváltozik-e a fotósok workflowja a jövőben? Ha nem is konkrétan ettől a terméktől (bár akár ettől is), de valami hasonlótól? Egyébként aki a 27-30 collos monitorok szerelmese, az se csüggedjen, az USB-C-n keresztül ki lehet kötni az iPad Prot nagy monitorra, így a júzer nagyobb méretben is láthatja amit csinál, egyidőben az iPad saját kijelzőjével.
Őszintén szólva ez nekem nagyon szimpatikus. Sokan használunk Wacom táblát Photoshop retushoz, egy ilyen megoldás viszont ezt egészen új szintre emelné. Nem mondom, hogy hatalmas újdonság, hiszen a Wacom Cintiq széria ezer éve tudja a kijelzőn retusálást, de úgy gondolom arra kevesen költöttek a fotósok közül. Egy iPad Pro kb 13 collos. Első blikkre kicsinek tűnik egy normál méretű monitorhoz képest, de vegyük figyelembe, hogy retusáláskor a monitort jóval messzebbről nézzük, mint egy asztalra tett iPad-et, szóval a méretet ennek figyelembevételével kell megítélni. Egy hasonló méretű Wacom Cintiq nagyjából ugyanannyiba kerül, mint az iPad Pro, ám utóbbit jóval többmindenre lehet használni. Akár még RAW feldolgozásra is. Igaz már a Cintiqből is létezik olyan verzió, amiben erős hardver lapul, és Windows 10 fut rajta, az viszont 100.000 Ft-tal drágább, mint az iPad Pro, ha a 64GB-os alapverziót nézzük. 256GB-nál pedig már jóval nagyobb az árkülönbség: 428ezer Ft (iPad Pro) vs. 672ezer Ft (Wacom Cintiq MobilStudio Pro 13).
Ami egyébként még érdekes lehet a magyar fotósoknak az az új Mac Mini. Ez az okos kis jószág az elmúlt évek hányattatott sorsa után végre méltó utódot kapott, és egy nagyon jó belépő az Apple világába kedvező áron. Nekem is egy Mini volt az első almás gépem, és fotós célokra abszolút megfelelt már akkor. A frissített, erős hardver miatt mostantól újra a fotósok kedvence lehet egy jófajta monitorral kiegészítve, sőt az Apple volt olyan kegyes és nem vágta haza a hátulját két-három Thunderbolttal, mint a Macbook Pro esetében, hanem vannak normális csatlakozók is, úgymint HDMI 2.0, USB-C és USB-A (3.0), jack és Ethernet. A kis masina papíron 2db 4K monitort is tud kezelni, bár ahhoz már kell a kraft. Erről viszont 8. generációs, 6 magos i7 processzor (+ Intel UHD Graphics 630), illetve 64GB memória tud gondoskodni.