Kaptam néhány Lastolite cuccot tesztelni egy hétvégi divatfotózásra. Kíváncsian vártam az eredményt, miután Joe McNally folyamatosan áradozik a márkáról és termékeiről, ugyanakkor a kínaiak már szinte mindent lemásoltak, amit a Lastolite-hoz képest fél meg negyedáron árulnak. A Lastolite Tri-flash szett, az Ezybox Hotshoe 60 softbox és még 1-2 kisebb kütyü járt nálam. Az eredmény hozta a papírformát: ami drágább, az az esetek többségében jobb is.
Lastolite Ezybox Hotshoe 60×60-as softbox…
…ami valójában 54x54cm-es. Portrézásra ideális, egész alakra már nyilván kevés ez a méret. Eddig is volt nekem rendszervakuhoz való kínai softboxom, ugyanebben a méretben, és meglepődve tapasztaltam a különbséget. Azt minden boltban elmondják, és minden weboldalon leírják, hogy a Lastolite-hoz adnak egy becsatolható belső diffúzort is, ami tovább lágyítja a vaku fényét, ez a kínai boxokban nincs, bár a helyük ki van alakítva, csak épp sehol nem lehet kapni (update: a cikkírása óta már a kínai verziókba is dupla diffúzort szerelnek!). Ami viszont meglepő volt az az elülső vászon anyaga és színe. A kínai boxoké közelebb áll a tiszta fehérhez, ugyanakkor vékonyabb. Ez azt jelenti, hogy több fényt enged át, de kevésbé szórja meg azt. A Lastolite softbox vászna egy árnyalatnyival zöldebb beütésű, ezt onnan lehet a legjobban látni, ha összevetjük a színét a szélein található hófehér tépőzár anyaggal. A vászon vastagabb is, vagyis kevesebb fényt enged át, de jobban megszórja. Úgy lehet a legjobban észrevenni a kínai és a Lastolite közötti különbséget, ha mögé tesszük a tenyerünket, vagy ráterítjük a vásznat. A kínainál átüt a kezünk bőrszíne, és jól kivehető a körvonala, míg a Lastolite-nál nem.
Lényeges különbség még a tartószerkezet, ami a vakut és softboxot rögzíti az állványra. A kínainál fémből van az egész, és egy egyszerű gömbfejjel csatlakozik az állványhoz. Ez működőképes megoldás, mert a softbox alapvetően nem nehéz, így eddig velem nem fordult elő, hogy lefittyedt volna a cucc használat közben (a piszkos fantáziájúaknak mondom, még mindig soft… fényformáló a téma :) ). A Lastolite-nál ez viszont 100%, hogy nem fordulhat elő, ugyanis a tartószerkezet egy fogazott (nemröhög!) szorítóval van rögzítve az állványhoz, ami bombabiztos. Maga a tartó egyébként a Lastolite-nál műanyag, de elég masszívnak, jó minőségűnek tűnik. A csavarmenetek természetesen fémből vannak. Különbség van még a vakupapucsok közt is, a kínainál csavarral szorítós fém, a Lastolite-nál pedig egy műanyag sín, melybe műanyag elemek akadályozzák meg a vaku kicsúszását. A szorítós fémhez képest elsőre gagyinak tűnt, de elég biztosan tartja a vakut, kérdés, hogy meddig, kikopik-e idővel?
Tipikus kínai vs. amerikai különbség, hogy a Lastolite-nál figyeltek a csavarokra. Akárhogy állítjuk a fejet, a vakupapucsot, a szárnyas szorítóanyák mindenhogyan hozzáférhetőek, működtethetőek, míg a kínai softboxnál mindig mindenhol minden csavar beleakad valamibe, állandóan forgatni kell a vakupapucsot, a gömbfejet, hogy minden csavarhoz hozzáférjünk, hogy ne ütközzön bele a szárnyas anya vagy más szorító valamelyik elembe. Apróságnak tűnhet, de munka közben ez nagyon bosszantó tud lenni.
Lastolite Tri-Flash szett
Na ez nagy kedvenc lett! A Tri-Flash egy tartószerkezet, melyre három darab rendszervakut tudunk erősíteni, és azért szett, mert állvánnyal és ernyővel együtt árulják. Első benyomás: masszív, fém! Itt már nem a Hotshoe boxhoz hasonló műanyag vakupapucsot kapunk, hanem csavarral rögzíthető fémet, ami stabilan tartja a vakut akár önmagában, akár rádiós kioldóval megspékelve. Én két darab Yongnuo YN-460-II vakut és egy Canon 430EX II vakut tettem rá. Igazság szerint elég lett volna csak a Canon vakuhoz rádiós kioldót tenni, a Yongnuok elvileg slave-ként is elvillantak volna (a Canon vaku fényére), de nem bízom ennyire a kínai slave-technológiában, így ha már van három kioldóm, felpakoltam az összeset. A szett kiválóan működött, a Tri-Flashnek két szuper funkciója van. Az egyik, hogy három vaku együtt full erőn két fényértékkel erősebb, mint egy vaku, ami napsütésben jó dolog, ugyanis vetekedni tudunk a napfénnyel akár rendszervakukkal is, mindezt természetesen fényformálóba téve. Ez egyetlen vakuval jóformán lehetetlen. A másik előnye, hogy a három rendszervaku képes kivillantani egy nagyobb fényformálót is, így például egy ernyő közel teljes felületét használni tudjuk, ami lágyabb fényt eredményez, mintha csak a közepébe villantanánk egyetlen vakuval.
A következő benyomás: a 100cm-es 3-az-1-ben (ezüst, fehér, féligáteresztő) ernyő, amit szettben ad a Lastolite a Tri-Flash esetében, szerintem kicsi. Lehet kapni náluk 150cm-est is, az lett volna az igazi, legalábbis az egész alakos divatfotókhoz, de sajnos a forgalmazónak nem volt készleten, így nem tudtam kipróbálni. A 100cm-esnek nekem túl kemény volt a fénye.
A Tri-Flash tartószerkezete ugyanúgy fogazott szorítóval csatlakozik az állványhoz, ami nagyon megbízhatóan tartja az ernyőt a három vakuval, minden helyzetben. Nem mondható ez el az én eddigi kínai, gömbfejes vakutartóimról, azokat akárhogy szorítom, nem tartják meg a szettet rendesen.
A Tri-Flashsel derítettünk napsütésben, főfényként használtuk alkonyatkor…úgy megszerettem, hogy én be fogok szerezni egy ilyent. Kapható egy Tri-Flash Sync nevű változat is, melyben beépített rádiós kioldó van, de ez jóval drágább. Íme néhány mintafotó tegnapról:
Lastolite varázspálca
Ezt nem kértem tesztelésre, de szeretettel adták, ahogy egy ismerősöm szokta mondani. Ez egy kézi állvány vakuhoz, amit amikor először megláttam, azt mondtam, hogy ez most vagy annak a varázspálcája, akit nem nevezünk nevén, vagy Ceasar Millan ebnevelő botja. Első gondolatom az volt, hogy ez baromi jó szerkezet lenne, ha nem 40 centis lenne, hanem mondjuk 2 méteres, így egy asszisztens tudna vele vakut tartani. Aztán a nap folyamán kiderült, hogy bizony hasznos is lehet, ha nem kell magasra tenni vakut, vagy nem nagytotált fotózunk. A termék korrekt neve egyébként Lastolite Extending Handle. (Update: időközben kiderült, hogy ez a “varázspálca” az Ezybox Hotshoe kit alaptartozéka, és arra szolgál, hogy a softboxot egy asszisztens vagy épp maga a fotós állvány helyett kézben tudja tartani)
Lastolite Strobo Kit
A Strobo kit is egy ügyes találmány, a lényege, hogy egy konzolt tehetünk a rendszervaku fejére, amihez aztán mágnes segítségével csatolhatunk színfóliát, méhsejtrácsot, vagy különféle gobokat, ha formákat vetítenénk a vakuval falra, testre, akárhová. Nekem egy kicsit túlméretezettnek tűnik, ami azért van mert a konzol univerzális, és hát elég nagy különbség van egy nyeles Metz vaku fejmérete és egy Yongnuo YN-460 vaku fejmérete közt. Ahhoz, hogy mindegyikre rámenjen, a konzol nagy és tépőzárral tudjuk rászorítani a vakufejre. Gyorsan felhelyezhető, könnyen kezelhető, kapunk hozzá egy helyes kis brifkót, amiben tárolni tudjuk a mágneses kereteket, színfóliákat és gobokat, egyetlen probléma a kittel talán az, hogy a mérete miatt nem fér bele egy softboxba, így a színfóliázós softbox-használatról le kell mondanunk. Nekem ebből a szempontból szimpatikusabb az egyszerű vakufólia, amire két pötty tépőzárat ragasztunk (másik felét a vakufejre) és bármikor fel- és leszedhetjük. Ha valaki nem szereti összeragasztgatni a vakufejet, használjon postagumit, vagy gumis tépőzárszíjat, amit kifejezetten erre a célra gyártanak.
Lastolite James Bond sugárzásszóró kéziszett, avagy reverzlehallgató készülék
Ezt megmondom őszintén ki sem próbáltam. Egy pisztolymarkolat vakuhoz és hozzá egy 50cm átmérőjű féligáteresztő ernyő. A fent említett 100cm vs. 150cm-es ernyődilemma fényében nem magyaráznám tovább az 50cm hátrányait, a tesztelés érdeklődés hiányában elmaradt, én inkább adnám ezt a cuccot Austin Powersnek vagy valami önjelölt magándetektívek, hátha lehallgatáshoz tudja használni. A termék eredeti neve egyébként Lastolite Brolly Grip.