Egy nap alatt feltörték a Photoshop CC-t a szoftverkalózok. Néhány gondolatébresztő mondat, hogy miért ne lopj, olyan érvek, amit eddig talán végig sem gondoltál. Ne csak legyints, olvasd el…sőt el fogod olvasni, a lelkiismereted olvastatja el veled. ;)
Tegnap jelent meg a neten a hír, hogy szoftverkalózok egy nappal a bemutatás után feltörték a Photoshop legújabb verzióját. Nem lepődünk meg, bár azért az egy nap durva. Mások szerint ez sem durva, a CS6-ot állítólag 1 óra alatt törték fel. Erre mondta egy kedves ismerős némi iróniával: “Már a feltörők sem a régiek. Egy komplett napot várni, hát a f…z kivan ettől a csigatempótól! :)”
A reakcióra sem kellett többet várni a feltörés idejénél, Zach Sutton az fstoppers.com szerzője, hamar reagált a történtekre, és teljes mértékben igaza van. Alább olvashatjátok írásának magyar fordítását, kicsit hazánkra szabva (pl valós forint árak dollár helyett). A cikk eredeti verziója itt érhető el.
“Miért kellene felháborodj azon, hogy feltörték az új Photoshopot?
Oké ismerem a sztorit. Több százezer hozzád hasonló ember háborodott fel azon, hogy az Adobe bevezette a Creative Cloud rendszert. Megértem, gyakorlatilag én magam álltam a felháborodók élén, fáklyával a kezemben. Szoftvert bérelni eléggé nevetségesen hangzik, pláne úgy, hogy a felét sosem fogod használni. Szóval miért ne töltenél le kalóz verziót?
A válasz egyszerű: mert a karriered miatt nem engedheted meg magadnak!
Legyél akár feltörekvő amatőr fotográfus, akár egy profi, aki már a második stúdióját készül megnyitni, ezt neked igencsak meg kellene értened. Egyetlen ok miatt vagy ebben az iparágban, az pedig nem más, mint az alkotás. Ha minden jól megy, akkor a készített képeidből megélsz te is és az ügyfeleid is. Senki sem azért csatlakozik egy művészeti iparághoz, hogy vagyonokat keressen, sőt, rendszeresen viccelődnek is az emberek világszerte az “éhező művész” szófordulattal. Nem a sok pénz és a nagy hírnév miatt vagy ebben az iparágban, mivel a művészek nem igazán tudnak nagy pénzeket keresni. […]
Szóval miért nem kellene Photoshop kalózverziót letöltened? Egyszerű a dolog: mert nem akarod, hogy az emberek ellopják a képeidet és kedvük szerint használják. Sőt, rengeteg időt töltesz el azzal, hogy kivédd a képlopásokat vagy épp az ötleteid lenyúlását. Folyamatosan panaszkodsz, ha valaki azt szeretné, hogy ingyen fotózd le, amit kér. Ki vagy akadva, ha pénz helyett ajándék koncertjegyet akar a zenekar adni, a róluk készült képekért cserébe. Azt szeretnéd, hogy a művészeti iparágadat komolyan vegyék, de nem okoz problémát lopni az Adobe-tól, hogy megspórolj párezer forintot. Azzal, hogy Photoshop kalózverziót telepítesz a gépedre, végső soron azt üzened a művészeti iparágaknak, hogy egyáltalán nem veszed őket komolyan.
“De az Adobe egy milliárd dolláros vállalat!”
Valóban, azok. De megérdemelnek minden egyes dollárt, amit keresnek. Nulláról építették fel a cégüket azáltal, hogy innovatívak voltak, és a piac igényei szerint faragták a termékeiket. Épp erről beszélgettünk egy fotóssal a hétvégén. Emlékszik még valaki a PaintShop Pro nevű szoftverre? Ha hiszed ha nem, még mindig létezik. Tíz évvel ezelőtt imádtam ezt a programot, jobban mint a Photoshopot, de az idők során a homályba veszett, mert nem felelt meg az épp aktuális iparági igényeknek, követelményeknek. Az Adobe mára minden téren megelőzte őket, mert állandóan azt kérdezgették maguktól “Mi legyen a következő lépés?”.
Az Adobe mindig is lenyűgözött minket az újításaival. Amikor megjelent a tartalomfüggő kitöltés (Content-Aware Fill), a hajamat letettem a csodálkozástól. A legutóbbi újításuk a berázáscsökkentés (Camera Shake Reduction) is szinte sci-fibe illő funkció. Meg vagyok róla győződve, hogy kb 2 évre vannak attól, hogy a CSI Helyszínelők-féle “képfeljavítás” is valósággá váljon.
Folyamatosan alkalmazkodnak, és fejlődnek, jobban mint bárki más a szoftverpiacon, és ezt a kemény munkát és szorgalmat neked kell jutalmaznod. Lehet, hogy a Creative Cloud olyan, minta seggbe rúgnának. Nekem is, egyáltalán nem olyan érzés, mint mikor van egy lemez előtted az asztalon, és birtokolsz egy szoftvert. De ha elkezded használni, rá fogsz jönni, hogy nem azért készítették, hogy tojjanak a fejedre, hanem azért, hogy felgyorsítsák az innovációt. Arra tervezték, hogy meggyorsítsa a munkafolyamatodat, hogy letölthesd a Premiere Prot egy kattintással, vagy hogy többezer font között válogathass, amit ingyenesen kínálnak fel neked (amik egyébként kb 200.000 dollár piaci értéket képviselnek).
Az Adobe milliókat keres a termékeivel, de ez nem szabad hogy okot adjon neked a bojkottálásukra mindaddig, amíg fantasztikus termékekkel rukkolnak elő. Amikor a fotós karriered beindul és elkezdesz pénzt keresni belőle, ugye neked sem tetszene, ha valaki berúgná az ajtódat és elvinné a cuccaidat?
“De szoftverre havi 18 500 / 7400 Ft-ot költeni őrülten sok “
Valóban az? Úgy értem ez évente 222 000 Ft az összes Adobe szoftverért és 88 800 Ft per év csak a Photoshopért. Nyilván ezek soknak tűnnek, de ha belegondolok, 2 hete vettem meg a Canon 5D Mark III gépemet. Ez a fényképezőgép bőven 800 000 Ft felett van, és észre vettem én bármiféle megdöbbentő változást a munkámon azóta, hogy váltottam az 5D Mark II-ről? Abszolúte nem. A weboldalamon szereplő fotók két hétnél öregebbek, és a nyomtatott portfólióm jottányit sem változott, mióta megvettem az új kamerát. Miért van ez? Mert ez csak egy eszköz, és abban ahogy a képeket készítem nincs szerepe annak, hogy Mark III-mal vagy Mark II-vel teszem azt. Azért akartam ezt a gépet mert akartam, nem azért mert szükségem volt rá.
A Photoshopra viszont SZÜKSÉGEM van. Annyira beépült a munkafolyamatomba, hogy nincs visszaút. Ráadásul a Photoshop sokkal nagyobb mértékben hatott a munkám fejlődésére, mint amennyire a Canon 5D Mark III valaha is fog, mégis a Mark III sokkal többe került, mint amennyit az Adobe-nak valaha is fizeti fogok bármiért. Szóval miért okés dolog az, hogy többszázezer forintot kiadunk a Nikonnak/Canonnak évente mindenféle probléma nélkül, de az Adobe-nak pénzt adni a legfejlettebb eszközeikért abszurd dolognak számít? Ez csak azért van, mert nem töltheted le illegálisan a Mark III firmware-t a Mark II-dre? Jó kifogás.
Ha egy kicsit utána számolsz, a Cloud olcsóbbra jön ki. Ha csak a Photoshopot használod, 7400 Forintért kapod meg havonta (…és tervezik a csökkentést! – a szerk.). A Photoshop CS6 ára a boltban kb 270.000 Ft, vagyis kereken 3 év alatt éri el a Photoshop CC a dobozos szoftver árát. Ezalatt a 3 év alatt az Adobe biztos, hogy ki fog adni legalább egy, de inkább két új verziót a szoftverből. Tehát miért mondod azt, hogy nem spórolsz ezzel az új konstrukcióval?
Mint sokan mások, én magam is havi 10 dollárt költök a Netflixre (online TV és videotéka), 9 dollárt a Spotify Premiumra (zeneletöltős weboldal), és 9 dollárt a Hulu Plus-ra (online TV és videotéka). (Magyar viszonylatban vegyük mondjuk a kábeltévé előfizetést – a szerk.) Hogyan hatottak ezek a szolgáltatások a karrieremre, mint fotográfus? Ha hatottak is, akkor csak ártottak és nem használtak, ugyanis rendszerint időpocsékolásra használom őket, arra, hogy otthagyjam a munkát, amit egyébként csinálnom kellene.
Szóval magadra hagylak ezzel az üggyel, gondolkozz el rajta! A kalózkodás mindig is létezni fog, ilyen a Gonosz természete. Ha te fel tudsz építeni valamit, valaki mindig lesz odakint, aki megtalálja a módját, hogy lerombolja. Innentől csak az a kérdés, hogy te melyik oldalt támogatod? Az oldalt, ahol olyan emberek csoportja van, akik a saját fantáziádat is meghaladva alkotnak dolgokat, vagy azt az oldalt, ahol arról szól a történet, hogy ezeket az alkotásokat és innovációkat lerombolják? Kreatív ember lévén én inkább az első csoportot támogatom.
(UI: nem vagyok az Adobe embere, sem szponzoráltja vagy bármi más hasonló. A fenti gondolatok a sajátjaim, nem másé, a fenti cikk kb 15 perc alatt íródott reagálásul a tegnapi hírre, miszerint feltörték a legújabb Photoshopot).”