Két új és fontos kiegészítő is megjelenik a Sony A7R III-hoz…meg más Sonyhoz is.
Az egyik a Godox XPro profi vakuvezérlője, melyből eddig csak Canon, Nikon és Fujifilm verziót lehetett kapni, ám az USA-ban már előrendelhető a Sony-változat. Ez azt jelenti, hogy vélhetőleg már csak napok vagy hetek kérdése, hogy a Godox végre bejelentse a naracssárga márka híveinek szánt változatot, hiszen eddig csak a régebbi X1-T kioldóból lehetett kapni Sonyt, de az nem olyan jó, mint az új típus.
A másik dolog a portrémarkolat. Aki olvasta az A7R III-ról írt első benyomásaimat, azt megtudhatta, hogy a gép bármennyire is szuperokos és nagyteljesítménye, a rákfenéje a túlzottan kicsi méret. Persze aki sokat utazik, túrázik annak ez pozitívum, de aki fél napokat, meg 10-12 órákat dolgozik a géppel, annak kínszenvedés. Nekem speciel 20 perc után megfájdulnak az ujjaim, hiszen a gépet alapvetően két ujjal lehet csak támasztani a markolaton, lelóg a kisujj. Ehhez jó megoldás lehet a portrémarkolat, mely jócskán megnöveli a gyári markolat méretét, testesebbé és a dupla akksi miatt nehezebbé teszi a gépet, így nagyobb objektívek használata esetén és viszonylag balanszban marad a kezünkben. Eddig azonban csak gyári markolatot lehetett kapni hozzá, ami több mint 100ezer Forintba kerül. Azt tudni érdemes, hogy a Sony A7R III külalakra megegyezik a Sony A9-cel, így az utóbbihoz kínált kiegészítők kompatibilisek az előbbivel is.
Végre a kínai kiegészítőgyártó, a Meike bemutatta az MK-A9 markolatát, mely a Sony A9-hez szánt termék, így jó az A7R III-hoz is. Ára mindössze 110-120 dollár, vagyis jóval olcsóbb, mint a gyári markolat, ráadásul bónuszként beépítettek egy 2.4GHz-es vevőt, és adnak hozzá távkioldó távirányítót is, mely a mezei távkioldáson túl intervalométert is tud time-lapse készítéshez. Ezt a gyári portrémarkolat nem tudja.
Felhívnám azonban minden Sony-tulajdonos figyelmét arra, hogy jelentős minőségbeli különbség van a gyári és az utángyártott markolatok között. Kezdve azzal, hogy a kínai verzió rézből és műanyagból készül és nem szigetelt, míg a gyári szigeteléssel ellátott és magnéziumötvözet házzal rendelkezik. Raádásul a kínai markolatok rendszerint belül úgy vannak összetákolva, így könnyen lehetnek kontakthibásak, vagy rosszul funkcionálók. Nekem a Canon 6D-hez pár évvel ezelőtt volt egy Phottix Vertaxom, az néha lefagyasztotta a kamerát, illetve a gép néha kikapcsolt, úgy tűnt, hogy megszűnt a kapcsolat, így nem kapott áramot a kamera a markolattól. A Meike markolatok esetében is sokat lehet hallani arról, hogy kontakthibásak, váratlanul elállítják a rekeszt vagy hibás az akkutöltöttség kijelzés velük. Persze számos felhasználó akad, aki elégedetten használja őket, de a netes fórumokból és facebook csoportokból összeszedett információk alapján úgy tűnik, hogy nagyon magas a selejtarány közöttük, ám olyan infót is hallottam, hogy ez csak egy hibás széria produkálta, amit a Meike visszahívott és javított, csak ugye Kínába nem sokan küldik vissza a termékeket.
Ugyanakkor az egyharmad ár nagyon vonzó a gyárihoz képest.