Tudom sok a károgós poszt mostanság, dehát ha ez jön, nem lehet mit tenni. A LensVid nevű weboldal összesítette a fototechnikai iparág számait a CIPA adatai alapján, és hát elég gyászos eredmény jött ki.
Pár napja az volt a téma, hogy a Canon vezetősége borúlátó a fototechnikai ipart tekintve. Most Ti is láthatjátok a számokat, amire a Canon vezetősége alapoz, amikor ilyet nyilatkozik. Előbb az infografika, aztán a magyarázat:
2010-ben 121 millió fényképezőgépet gyártottak összesen, aztán ez folyamatosan csökkent, gyakorlatilag kétévente feleződött 2016-ig, azóta többé-kevésbé stagnál, így 2016 óta évente kb. 20 millió kamerát gyártottak le. 8 év alatt tehát a hatodára csökkent az össztermelés. Az objektívek piaca picit másképp alakult, 2012-ben érte el a maximumot 31 millió darabbal, aztán az is folyamatosan csökkent, tavaly már csak 18.1 millió obit gyárottak le a világon.
A kameragyártás visszaesésének okát tudjuk: a kompakt gépeket leváltották az okostelefonok. A cserélhető objketíves fényképezőgépeket még nem tudták, bár ezek termelése is 2012-ben volt a csúcson 21 millió darabbal, azóta folyamatosan csökkent, az elmúlt 3 évben pedig nagyjából ez is stagnál 11 millió darab környékén. Míg 2014-ben a mirrorless és a DSLR nagyjából 1/4 – 3/4 arányban osztozott a cserélhető obis piacon, addig 2018-ban már 40% – 60% volt az arány, bár még mindig a DSLR-ek javára. Ezeket a számokat úgy nézzük, hogy a mirrorless piac, pontosabban a termelés 2%-ot növekedett, míg a DSLR 12%-ot csökkent 2018-ban, és nagyjából ez volt a tendencia az elmúlt években is: a mirrorless tartja magát, picit növekedni is tud, a DSLR eladások meg folyamatosan csökkennek.
Ez azt jelenti, hogy sokan kilépnek, a maradók közül pedig sokan váltanak.
2017-ben volt a mirrorlessnek egy nagy ugrása, kerek 1 millió darabbal többet gyártottak, holott előtte és utána csak 100ezer darabos eltéréseket mértek egy-egy évben. Csak hogy értsük: 2017-ben került a piacra a Sony A9 és A7R III, a Panasonic GH5, a Fujifilm GFX és X-T2, tehát erősen úgy tűnik, hogy ezek robbantották be a mirrorless piacot. És persze nem véletlenül – ezek a kamerák voltak az első modellek, amik autofókuszban, gyorsaságban, használhatóságban már felvehették a versenyt a legtöbb DSLR-rel.
Az összesített számokból az tűnik ki, hogy míg 2013-ban a teljes mennyiség 5%-a volt csak mirrorless, 21%-a DSLR és 74% kompakt gép, addig 2018-ra ez jócskán megváltozott: 22% mirrorless, 34% DSLR és 44% kompakt gép. Na persze 2013-ban még 61 millió kamera oszlott el ilyen arányban, 2018-ban már csak 19 millió.
A fenti adatokból tehát jól látható, hogy bár a mirrorless egyre népszerűbb, ám összességében az egész piac durván zsugorodik: a kompakt gépeknek pár éven belül gyakorlatilag lőttek, teljesen megeszik az okostelefonok. A DSLR-ek kereslete (és ezáltal termelése) is csökken, egyrészt az összpiaci zsugorodás ezt a szegmenst is érinti, másrészt a mirrorlessre váltások is a DSLR-ek tortaszeletét zsugorítják.
Mindezzel csak egy baj van: ha a piac zsugorodik, kevesebb benne a pénz. Ha kevesebb a pénz, kevesebb jut a kutatás-fejlesztésre, így a fejlődés le fog lassulni. Úgy tűnik, hogy a Canon elmúlt évekbeli szereplése ezt tükrözi. Hogy miért és hogyan, azt egy korábbi cikkben fejtettem ki.