A fotókönyvkészítés ma már szerves része lett az esküvői fotózásnak. A saját párjaimnak egy ideje úgy kommunikálom már a komplett esküvői fotózás szolgáltatást, hogy a könyvről beszélek, mint a fotózás végterméke, az egész tevékenységem koronája. Nem hab a tortán, hanem végülis maga a torta. 20-30 év múlva ugyanis már csak ez marad a könyvespolcon, vitrinben, fiókban, míg a díszdobozos pendrive vagy a fotóborítós DVD jó eséllyel nem lesz már meg, ha mégis meglesz, nem lesz olvasható, nem lesz kompatibilis, stb. Tesztünkben bemutatom a két legnépszerűbb fotókönyvkészítő szoftvert, ami nagyban megkönnyíti az esküvői fotós életét.
Az előszóhoz annyit még, hogy ma már tényleg mindenféle igényű és pénztárcájú közönség megtalálhatja a neki megfelelő fotókönyvet, kezdve a legolcsóbb és legegyszerűbb CEWE könyvtől a non-plus-ultra Graphi könyvekig.
Ha sorrendbe kellene állítanom a fotókönyv gyártókat minőség/színvonal tekintetében, akkor az alábbi listát állítanám fel, de ez szubjektív, a saját véleményem, bizonyára bele tud kötni aki akar:
A legegyszerűbbtől a legpuccosabbig:
- CEWE fotókönyv
- Alap Bestfotókönyv
- ABC Dekor Prémium és Fine-Art könyvek
- Pro Bestfotókönyv (csak regisztrált fotósok számára érhető el)
- VIIS Design (csak regisztrált fotósok számára érhető el)
- Antal fotókönyvek (szlovák cég, csak regisztrált fotósok számára érhető el)
- Graphistudio (olasz cég, csak regisztrált fotósok számára érhető el)
A CEWE és az alap Bestfotókönyvek a legolcsóbbak, egyszerű papír, egyszerű fotós borító. Egy jó fotókönyv síkban nyílik, középen csak finom hajtás van, ami nem zavarja a duplaoldas átmenő fotók használatát. A legdrágább a sorban az olasz Graphistudio, aki nem látott még Graphi könyvet, el sem tudja képzelni miről beszélek, és hogy mi kerül 400-1000 Euróba egy könyvön. Én a minap láttam élőben néhány ilyet, és minden képzeletemet felülmúlta, nem titkoltan sokkot kaptam, hogy ilyen minőség, ilyen prémium cucc létezik.
A két véglet között természetesen millióegy lehetőség létezik, a fenti sorrendet a két szélsőérték között akár lehetne variálni is, mert az Antalnak is van minimál könyve, és a Pro Bestfotókönyvnek is van méregdrága, exkluzív kötésű és dobozú La Fontana di Stile könyve.
A gyártók variálják a könyvkészítés mikéntjét is, egyeseknél Kodak és Fujifilm fotópapírra világítják le a digitális fotókat (pl. Best és Antal), és vegyszeresen hívják elő, más gyártóknál HD-nyomtatással készülnek a könyvek (pl. Graphi). Nem árt ha van valami felületkezelés rajtuk, a legtöbb helyen ez opciós, feláras megoldás, de ez azért fontos, mert ha nincs védelem, a papírok hajlamosak lehetnek összregadni (főként ha nedvesség éri őket, ám ehhez egy tüsszentés, vagy a könyv élére eső pár csepp eső is elegendő), illetve hajlamosak lehetnek arra is, hogy az egyik oldal átfog a másikra. A felületkezelt könyveket viszont akár rendelhetjük fényes lapokkal is, mert egy nedves ronggyal időnként letöröljük az ujjlenyomatokat és kész. Ezenkívül UV-állóak is a felületkezelt lapok.
Lehetőségünk van tehát millióféle fotókönyvet rendelni a párezer forintostól a párszázezer forintosig, már csak elkészíteni kell őket. Néhány könyvgyártó saját, online könyvtervező szoftvert kínál, de ezek csak alap dolgokra elegendők. Az igényes fotós speciálisan erre a célra “kitenyésztett” szoftvert használ, akár többet is.
Ilyen programok lehetnek a következők:
- Adobe Lightroom: ezen belül találjuk a Book modult. Ez a “van, de minek” kategória kb. Persze a semminél jobb, de nagyon buta és korlátozott a használata, pont mint a Lightroom Slideshow-é. Alap dolgokra elegendő, de nem élvezetes a használata.
- Adobe Photoshop: nem erre találták ki, de lehet vele értelemszerűen oldalakat összeállítani, és a legtöbb fotósnak rendelkezésre áll. Hátránya, hogy mindent kézzel kell csinálni benne, szinte semmi nem automatizált. Annyi könnyebbséget adott az Adobe, hogy az újabb verziójú PS-ekben már smart guide-ok dolgoznak, vagyis a program segít két blokkot (mondjuk két fotót egy oldalon, vagy fotót és rajta egy szöveget) egymáshoz igazítani, középre tenni stb.
- Adobe InDesign: ez már kifejezetten egy kiadványszerkesztő program. Ami a Photoshopban kínszenvedés, az itt két kattintás. Cserébe viszont drága, és mivel ez közel olyan komoly szoftver, mint a PS, időbe telik, míg az ember megtanulja használni. Gondolj csak bele mennyi ideig tartott kiismerni a Photoshopot.
- Pixellu Smart Albums 2: az egyik legnépszerűbb fotókönyvtervező applikáció. Kifejezetten erre találták ki, semmi másra, automatizált, de manuális vezérlésre is kapcsolhatunk. A világ legnagyobb fotókönyvgyártóinak tartalmazza a könyvsablonjait, szóval ha egy Antalt vagy egy Graphistudiot dolgoztatunk, akkor ezek könyvméretei, szerkesztési alapjai bele vannak kódolva a programba. Sajnos a magyarok tojnak erre, személyesen próbáltam a legnagyobb magyar fotókönyvgyártó tulajdonosát rávenni, hogy jelentkezzen be a szoftverkészítőknél, de nem igazán érdekelte a dolog, az volt a válasz, hogy készül a saját szoftverük. Ő tudja… Persze lehet egyedi méretet is megadni (és elmenteni) a szoftverben, hogy a magyarokhoz igazodjunk. Cloud proofing szolgáltatást is kínál, de erről később.
- Fundy Designer v7: a Pixellu ősi ellenfele. Pár éve még a Smart Albums 2 (SA2) volt a menő, a v7 verzióval viszont a Fundy durván összeszedte magát. Szintúgy, mint az SA2, ez is egy zseniális szoftver, mely kifejezetten fotókönyvtervezésre épült, és igaz rá minden szó, amit fentebb a Pixellunál leírtam.
- Resztli: van még néhány fotókönyvtervező, mint például a Yervant-féle Graphi-plugin, vagyis a Graphistudio saját appja, vagy épp a LumaPix FotoFusion. Én ezekkel nem foglalkoznék, mert többségük nem olyan okos és kidolgozott, mint a fenti szoftverek többsége, adott esetben már elavultak is.
Tekintettel arra, hogy a Photoshopot és a Lightroomot a legtöbb olvasó már ismeri, a resztlivel nem foglalkozunk, az InDesign meg egy külön téma (és magam sem értek hozzá), így kétrészes (illetve a mai cikkel együtt háromrészes) sorozatunkban a Pixellu és a Fundy tervezőket helyezzük górcső alá. Előre szólok, hogy annak ellenére, hogy mindkét szoftver remek darab, egyik sem fog ötcsillagos értékelést kapni, mert bőven van még hova fejlődnie ezeknek a tervezőknek, rengeteg a lehetőség bennük.
A háromrészes Fotókönyvtervező teszt cikkei az alábbiak: