Az objektívek miatt. A 200/2.8LII-es Canonom konkrétan 1996-os konstrukció.
Egyre többet szól a fáma arról, hogy a Canon és a Nikon is belép a fullframe mirrorless piacra, bár eddig ez olyan, mint Columbo felesége. De legalább állandóan téma, régen ez se volt. Úgy tűnik már nem csak a felhasználók körében téma, hanem maguknál a cégeknél is, ami határozott előrelépés valljuk be, bár még mindig csak a nyilvánvalót mondják ki, de semmi konrétum. “Tervezzük, átgondoljuk, megkérdezzük a profikat mit szeretnének, meglátjuk, hamarosan, jön majd ha jönnie kell…” – és társai.
A fórumokon ugyanakkor nonstop megy a találgatás, hogy ha mégis eljön, aminek el kell jönnie, akkor vajon hogyan fog történni? A két cég bemutat egy profi mirrorlesst, és? Mit csavarunk rá? Ha új optikákat kell hozzá tervezni, akkor továbbra is komoly lépéshátrányban maradnak a többi mirrorless-gyártó mögött, ugyanis lényegében a két nagy indulhat a nulláról. Sokan mondják, hogy a Canonnak és a Nikonnak is hatalmas objektív parkja van, és majd ezzel fogják megverni a konkurenciát. Ez első blikkre jól hangzik, de gondoljuk csak végig, hogy miért konvergál a lehetetlenhez ez a verzió:
- Kiadnak egy adaptert, amivel majd tökéletesen fognak működni az EF/F optikák a mirrorless vázon? Ez rémes megoldás, senki nem akar majd adapterezgetni, legalábbis a professzionális fotósok biztosan nem. Ez igencsak tesséklássék megoldás lenne.
- Beépítik az “adaptert” a vázba, mint a Sigma tette az SD Quattro esetében? Ez is elég ormótlan megoldás, és az egyik fenti verzió sem oldja meg a következő problémákat.
- Az objetkívekbe építik be az adaptert, mint a Sigma az Art szériába legutóbb? Ugye nem gondoljuk, hogy a Canon és a Nikon cirka 70db objektívet újra fog tervezni és külön legyártani – első körben – egyetlen kamerához?
Ha meg is lépi a két gyártó a fenti három módszer valamelyikét, hogy leküzdje a két rendszer közti bázistávolság különbséget, akkor sincs még rendes megoldás a hatalmas objektívpark rendszerbe vonására.
A DSLR-hez tervezett objektívek ugyanis nem úgy működnek, mint a mirrorlesshez tervezett optikák.
A Canon és a Nikon USM és ring-USM fókuszai a fázisdetekciós AF-hez lettek kitalálva, vagyis fókuszáláskor megindul a motor a szükséges irányba és villámgyorsan a megadott (kiszámított) pontba tekeri a fókuszt és ott megáll. Mi a helyzet, ha követőfókusszal dolgozunk? A fáziskülönbség elve alapján az objektívnek mindig tudnia kell, hogy merre indítja a fókuszt, emiatt témakövetés esetén régen elég gyengék voltak a DSLR-ek, hiszen a követőfókusz csak ugrált a téma után. Pár évvel ezelőtt aztán kitalálták a prediktív követő autofókuszt, ahol a kamera figyeli a téma irányát és sebességét, és előre beállítja a fókuszt, ahol a téma lesz az expo pillanatában. Ezt tudjuk finomhangoli a menüben, megadva hogy a téma jellemzően egyenletes sebességű (autósport), gyorsul vagy lassul (kerékpár, labdasportok), vagy váltakozik a sebessége (tánc, torna). De ugye még mindig látjuk, hogy a rendszer lényege az, hogy az AF elindul egy irányba, és ott megáll. Erre lettek kitalálva a CaNikon objektívek.
A mirrorless viszont másképp működik, mert a legtöbb mai MILC-ben hibrid autofókusz van, ami azt jelenti, hogy az irányt a fázisdetekciós elvű (PDAF) autofókusz mondja meg, de a fókuszálás végén bejátszik a kontraszt alapú fókusz is, ami pontosít, korrigál képi elemek figyelése alapján. Követő fókusz esetén gyakorlatilag egyfolytában korrekciózik.
Vagyis a mirrorless kamera a fókuszálás során nem csak számol, de lát is.
Követőfókusznál pedig nem előre számol (nem prediktív), hanem reagál. Mégpedig villámgyorsan (a Sony A9-ben például ezért felel külön processzor az AF-ért, hogy ez a reakció olyan villámgyors legyen amilyen). Ehhez a gyártók ennek megfelelő objektíveket és autofókuszokat terveztek, melyek villámgyorsak és néma csendben dolgoznak (értsd szó szerint). A Canon és a Nikon optikái nem ilyenek. Ha ezeket rátesszük egy mirrorlessre bármilyen adapterrel, akkor így fognak viselkedni, mint az alábbi videón látható (hangot maxra, bocs a vertikális videóért, nem akartam, de nem fordult át a telón a kamerakép a felvétel előtt).
Ha azt nem is nézzük, hogy ez nem túl hatékony működés, azt ugye nem gondoljuk, hogy ez a hang hosszú távon normális, és jót tesz az autofókusznak? A mirorless konkrétan gyötri ezeket az objektíveket, főleg az olyan őskövület típusokat, mint a képen is látható Canon EF 200mm f/2.8L II USM, ami egy – kapaszkodjatok meg – 1996-os konstrukció. De sok népszerű Canon optika a 2000-es években készült, ezek is már minimum 10-15 évesek. A Nikonnál se különb a helyzet gondolom.
Ezeket az objektíveket nem lehet hatékonyan használni egy modern mirrorless gépen, ahol sokkal gyorsabb (és csendesebb) AF-re van szükség, és ahol az AF normál fókuszálás esetén is 5x annyit dolgozik, mint egy DSLR-ben, követőfókusz esetén pedig konkrétan gyötri az optikát a váz. A Sigmának könnyebb volt, mert vadiúj optikák, modern autofókusszal, ők csak átírták a szoftvert és kész, bár sejthető, hogy ezek se leszenek annyira jók, mint a natív mirrorless obik, csak jobbak leszenk az adapterezett objektíveknél.
Egyszóval nincs az az adapter, se feltekerhető, se beépített, ami megfelelő megoldást kínálna a meglévő objektívpark új rendszerbe vonására, mert ezek az objektívek gyakran őskövületek. Így a Canon és a Nikon is kénytelen lesz új optikasort tervezni kifejezetten mirrorlesshez. Ez hatalmas költséggel jár! Mivel hatalmas költséggel és kockázattal jár, így azt is kizártnak tartom, hogy a két cég maholnap bemutat egy high-end mirrorlesst, és vele együt 10-20 objektívet.
Illetve az lehet, hogy bemutatnak 20-at, de abból 10-nek lesz konkrét roadmapje, a 10-ből 3-at lehet majd a kamerával egyidejűleg kapni, és 7-et meg mondjuk az elkövetkező egy éven belül dobnak piacra, a maradék 10 meg évek kérdése… Azt is biztosan meglépik, hogy kiadnak egy gyári, feltekerhető adaptert a meglévő EF/F sorhoz, de az nem lesz üdvözítő megoldás, csak átmeneti, szükség esetére, és ott is ki fog derülni, hogy az 1996-os autofókusz nem lesz olyan penge vele, mint az 1-2 éve kifejlesztett. Ezt vagy nem mondják ki, vagy épp külön kiadnak majd egy tájékoztatót, hogy melyek azok az objektívek, amellyekkel a gyári adapter jól együttműködik, ez a lista viszont nem lesz több 15-20-25 objektívnél.