A Sigma nemrég mutatta be a piacon egyedülálló fényerős zoomobjektívét, a 18-35mm f/1.8 DC HSM-et, melyet az egyre népszerűbb 35/1.4-hez hasonlóan egymás után magasztalnak az egekig a tesztoldalak.
Merészet lépett a Sigma. A sokak által minőségi problémái miatt leírt márka tavaly bejelentette, hogy koncepciót vált. Azt nem mondták, hogy ők akarnak lenni a világ legnépszerűbb objektív gyártói, de ha így folytatják szerintem azok lesznek. A tavalyi bejelentéskor, miszerint három kategóriára bontják az objektívjeiket (Art, Sport, Contemporary), és hogy különösen figyelnek a minőségbiztosításra, sokan csak legyintettek. Aztán mikor az Art kategóriás Sigma 35/1.4 fixobi megkezdte hódító útját, ezen emberek jórésze beadta a derekát, mert kiderült, hogy a kis 35-ös gyakorlatilag ver mindenkit a piacon. Már csak a legelvetemültebb fanboyok tartanak ki a Nikon és a Canon mellett, ha 35mm-ről van szó, ugyanis a Sigma nem csak hogy jobb, de olcsóbb is vetélytársainál. Azt hiszem nem árulok el titkot, hogy a FotóSarok Szaküzletben is az egyik, ha nem a legnépszerűbb objektív év eleje óta.
Aztán a Sigma ismét felkeverte az állóvizet, ugyanis elsőként adott ki modern zoomobjektívet f/1.8-as fényerővel, igaz ez az optika csak APS-C szenzoros vázakra megy fel (DC jelzésű). Ráadásul ezt is sikerült úgy beárazni, hogy még a megfizethető kategóriába essen, 800 dollár az ára az USA-ban, holott mindenki 1000 dollár fölé saccolta be. (nálunk 238.890 Ft, egyelőre csak Canon verzió érhető el) Ez már önmagában is truváj, hát még úgy, hogy nem csak különlegeset alkottak, hanem a jelek szerint ismét tökéletest. Eddig az Fstoppers, az Ephotozine, a Lenstip, az SLRGear, a Focus Numerique, a Digifoto és a Phoblographer oldalak jelentkeztek teszttel, mindannyian szuperlatívuszokban beszélnek a 18-35-ről.
Fstoppers:
- ez az objektív gyönyörű, isteni ötvözete a fémnek és guminak, csupán kevéske műanyagot használtak
- az autofókusz kitűnően működik napfényben, gyors és nagyon pontos
- éjszaka valamivel kevésbé pontos az optika, de közel vaksötétben 13-ból 10-szer pontosan fókuszált
- a kromatikus aberrációt rendkívül jól kezelték ennél az optikánál
- a becsillanást meglehetősen jól kezelték minden rekeszértéken
- az objektív éles minden gyújtótávon és minden rekeszérték mellett
- a Sigma kezdeményezése egy ilyen soha nem látott koncepcióval lelkesítő siker
- a Sigma legjobb APS-C objektíve, mégpedig messze a legjobb mind közül
Phoblographer:
- abszolúte semmi nem utal ezen az objektíven az olcsóságra
- az autofókusz szupergyors és szuper-pontos
- talán ez az non-plus-ultra koncertfotós objektív, ami ma megvehetünk
- a képélességre semmi panasz nem lehet
- élethű színleképzés
- Csak tisztelni és szeretni tudjuk a Sigmát ezért az objektívért, ha APS-C DSLR használó vagy, ez az objektív legyen a fő prioritás az összes közül
Ephotozine:
- kitűnő élesség
- konstans f/1.8 rekesz a teljes zoomtartományban
- minimális vignettálás egy f/1.8-as optikához képest
- jó építési minőség
- barátságos árazás
- Ez az optika az f/1.8-as fényerejével új távlatokat nyit meg az APS-C DSLR-t használó fotósoknak kevés fényben fotózáskor és a mélységélességgel való játékkor, ami eddig a fixobjektívek kiváltsága volt. A Sigma által szolgáltatott képminőség, különösen a rövidebb gyújtótávolságokon szintén eddig csak a fixobjektívek jellemzője volt.
SLRGear:
- ez egy elképesztően éles optika, még f/1.8-as rekeszen is, ami annyira azért nem szokott jellemző lenni a fényerős objektíveknél
- a Sigma meglehetősen jól kezelte a kromatikus aberrációt és a vignettálást
- Jól kezelték a torzítást is, bár teljesen nem szüntették meg
- a Sigma 18-35 rendkívül gyorsan fókuszál, közelponttól a végtelenig kb 1 másodperc
- az építése minőség kiválónak tűnik
Lenstip:
- Két okból is gratulálni lehet a Sigma Corporation optikai szakembereinek. Először is a bátorságukért – megpróbáltak egy olyan eszközt gyártani, amit eddig soha senki. Egy ilyen szituációban sokminden megbocsájtható, így a terméknek nem muszáj tökéletesnek lennie. Mégis a Sigma nem érte be ennyivel: nem csak különleges eszközt építettek, hanem számos területen kiváló optikai jellemzőkkel is felruházták.
Focus Numerique:
- Az új Sigma eredményei meggyőzőek, és megegyeznek egy fullframe gépre való fix f/2.8-as optika jellemzőivel. Természetesen a legszebb képet a közepes rekeszértékeken adja ez az objektív is (f/5.6-f/8), de tágabb rekeszeken is jelen van az élesség, igaz nyitva azért van élességbeli különbség a képközép és a képszélek között.
Digifoto:
- A tesztfotókat látva ismét le voltunk nyűgözve. Arra számítana az ember, hogy egy f/1.8-as objektívnél nyitott rekeszen a képsarkokban már veszítünk az élességből. Ennek ellenére a Sigma 18-35/1.8 jól vizsgázott, még 18mm-en teljesen nyitva is teljesen jó a képminőség a képsarkokban. A bokeh nagyon stílusos és a torzítás is jóval a határon belül van.